Polskie tradycje demokracji w Zamku Królewskim w Warszawie

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy młodzież warszawskich gimnazjów i liceów na program „Polskie tradycje demokracji”, który poprzez korzenie demokracji dawnej Rzeczypospolitej  nawiązuje do 20 - tej rocznicy wolnych wyborów w 1989 r.

Zajęcia w ramach tego programu odbywają się na Zamku Królewskim w Warszawie, w Dawnej Izbie Poselskiej od 20 kwietnia i potrwają do 15 grudnia br.
(z wyjątkiem wakacji). W jednym spotkaniu może wziąć udział 50 osób.
Zajęcia są finansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy - Biuro Edukacji dlatego będą dla szkół bezpłatne.

„Polskie tradycje demokracji” to

wprowadzenie – wykład na temat historii i tradycji polskiej demokracji, aż do czasów współczesnych i  spektakl „Odprawa posłów greckich”.

Spektakl jest adaptacją utworu Jana Kochanowskiego, pierwszego polskiego dramatu politycznego. Został przygotowany przez Agencję Teatralną „Atlantis” i wystawiany jest w Dawnej Izbie Poselskiej Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie w XVI i XVII w. obradował sejm Rzeczypospolitej.
Treść dramatu nawiązuje do mitu greckiego (III księga Iliady Homera) i przedstawia krótki epizod dotyczący początku wojny trojańskiej. Wątek odprawy jaką dali Trojanie posłom greckim Jan Kochanowski wykorzystał, aby wytknąć społeczeństwu szlacheckiemu jego słabości i ostrzec je przed następstwami, jakie mogły przynieść nieposzanowanie praw, brak sprawiedliwości, dbałość o własne, doraźne korzyści itp.
Jan Kochanowski był przekonany, iż trwałość każdego państwa zależy od praworządności, sprawiedliwości i postawy rządzących oraz rządzonych. W swoim dramacie zawarł wyraźne aluzje do sytuacji ówczesnej Rzeczypospolitej.

Całość programu trwa ok. 1.5 godziny.

„Polskie tradycje demokracji” program kulturalno-edukacyjny dla młodzieży gimnazjów i liceów.

do zgłoszeń

Maria Reif