polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.



Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Projekty

Polskie tradycje demokracji w Zamku Królewskim w Warszawie

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie zapraszamy młodzież warszawskich gimnazjów i liceów na program „Polskie tradycje demokracji”, który poprzez korzenie demokracji dawnej Rzeczypospolitej  nawiązuje do 20 - tej rocznicy wolnych wyborów w 1989 r.

 

Zajęcia w ramach tego programu odbywają się na Zamku Królewskim w Warszawie, w Dawnej Izbie Poselskiej od 20 kwietnia i potrwają do 15 grudnia br.
(z wyjątkiem wakacji). W jednym spotkaniu może wziąć udział 50 osób.
Zajęcia są finansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy - Biuro Edukacji dlatego będą dla szkół bezpłatne.

 

„Polskie tradycje demokracji” to

 

wprowadzenie – wykład na temat historii i tradycji polskiej demokracji, aż do czasów współczesnych i  spektakl „Odprawa posłów greckich”.

 

Spektakl jest adaptacją utworu Jana Kochanowskiego, pierwszego polskiego dramatu politycznego. Został przygotowany przez Agencję Teatralną „Atlantis” i wystawiany jest w Dawnej Izbie Poselskiej Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie w XVI i XVII w. obradował sejm Rzeczypospolitej.
Treść dramatu nawiązuje do mitu greckiego (III księga Iliady Homera) i przedstawia krótki epizod dotyczący początku wojny trojańskiej. Wątek odprawy jaką dali Trojanie posłom greckim Jan Kochanowski wykorzystał, aby wytknąć społeczeństwu szlacheckiemu jego słabości i ostrzec je przed następstwami, jakie mogły przynieść nieposzanowanie praw, brak sprawiedliwości, dbałość o własne, doraźne korzyści itp.
Jan Kochanowski był przekonany, iż trwałość każdego państwa zależy od praworządności, sprawiedliwości i postawy rządzących oraz rządzonych. W swoim dramacie zawarł wyraźne aluzje do sytuacji ówczesnej Rzeczypospolitej.

 

Całość programu trwa ok. 1.5 godziny.

 

„Polskie tradycje demokracji” program kulturalno-edukacyjny dla młodzieży gimnazjów i liceów.


                                                  

Serdecznie zapraszamy
do zgłoszeń                     

Maria Reif
Fundacja ART

kontakt: Maria Reif 607 139 310
fundacjaart.reif@gmail.com


 
UWAGA! druk zgłoszenia należy przesłać do Działu Rezerwacji Zamku Królewskiego
fax. 022 355 52 71

 

 
 
« powrót|drukuj

.:: 109 odwiedzin na stronie ::.