polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.



Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » :. DLA SZKÓŁ / DLA UCZNIÓW / DLA MŁODZIEŻY - OFERTA PROGRAMÓW! .:

"BOHATEROM Dulag 121" ‐ warsztaty przywracania Pamięci”.

Pragniemy zaproponować uczniom Państwa szkół "BOHATEROM Dulag 121" ‐ warsztaty przywracania
Pamięci”.
 
Wiedza historyczna  o bohaterach walczących o wolność i niepodległość w sytuacjach ekstremalnych dla narodu polskiego jest młodzieży szkół ponadpodstawowych mało znana.
 
Ofiarność krwi oraz miejsca związane z wielkimi bitwami o wolność i niepodległość kraju, są wyraźnie zaznaczone w podręcznikach i na mapie wydarzeń oraz świat narodowych. A co z tymi, którzy nieśli pomoc najsłabszej części społeczeństwa polskiego, tymi, którzy po wojnie nie domagali się uznania uważając swoją pracę za zwykłą służbę dla drugiego człowieka. 
 
Ile tysięcy Polaków zostało ocalonych dzięki personelowi obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, trudno dziś policzyć. Więźniowie tego obozu podkreślali we wszystkich relacjach, że gdyby nie oni, nie przeżyliby. Uratowani często nie pamiętali ich nazwisk, opisywali twarze i funkcje ale będąc w szoku, nie potrafili sobie przypomnieć tych, którzy ratując ich życie i zdrowie, poświęcali wszystko, tak jak Kazimiera Dreszer, która przyłapana na pomocy, została skazana na wywózkę do obozu koncentracyjnego.
Celem spotkania jest rozwijanie świadomości narodowej i przywracanie szczególnej pamięci o bohaterach oraz o miejscach ważnych historycznie, bo świadczących o wyjątkowo heroicznej postawie zbiorowego bohatera ‐ czyli ludności cywilnej Pruszkowa i okolic, na przykładzie postawy przedstawicieli personelu cywilnego obozu Dulag 121.
 
Podkreślenie ich roli w ratowanie wypędzonych mieszkańców Warszawy w 80 rocznicę exodusu ludności cywilnej stolicy w 1944 r.
Spotkanie poprowadzi Dyrektor Muzeum Dulag 121 Małgorzata Bojanowska. 
 
W programie:
1. wprowadzenie historyczne
2. część artystyczna,  na którą złożą się wspomnienia personelu cywilnego obozu Dulag 121: 
- Kazimiery Dreszer pseudonim "Zula", która była tłumaczką w obozie Dulag 121. Za swoją pomoc
innym została skazana i wywieziona do Auschwitz.
- Marii Tyszkiewicz pseudonim „Alicja” – " hrabianki,  tłumaczko i sanitariuszki. Podczas działalności w obozie Dulag 121 posługiwała się imieniem „Alicja”. W 1931 r. złożyła śluby czasowe w Zgromadzeniu Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego,
3. dyskusja  z  młodzieżą o wartości przypominania lokalnych historii dla kształcenia postaw społecznych młodzieży oraz  zrozumienia pojęcia bohater w kontekście historycznym i teraźniejszym,
4. zwiedzanie Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie.
 
Zajęcia są bezpłatne i trwają ok 1,5 godz.  Zapraszamy min. dwie klasy  na jedno spotkanie.
Zgłoszenia prosimy kierować mailowo.
 
Prosimy także o podanie nr telefonu komórkowego do opiekuna w celu ustalenia szczegółów.
 
TERMIN realizacji 19.12.2024 r.
 
 
Program współfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej             
Partner - Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie   
realizuje  Fundacja ART
 
 
   
 
///
 
 
foto: Unknown author. Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 37-1706-5
 

 

 
 
« powrót|drukuj

.:: 116 odwiedzin na stronie ::.