polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.



Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » ARCHIWUM WIADOMOŚCI...

"PAWIAK' 44” | 28.07.2023 godz. 12.00. dziedziniec Muzeum Więzienia Pawiak

"PAWIAK' 44” to coroczna uroczystość upamiętniająca tragiczną likwidację Więzienia Pawiak w przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego. 

 
CELEM programu jest upamiętnienie tego wstrząsającego wydarzenia oraz ofiar tej okrutnej niemieckiej zbrodni. Uroczystość oddania hołdu odbędzie się na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak 28 lipca o godz. 12.00.
 
TŁO HISTORYCZNE:
Likwidacja przez Niemców Więzienia Pawiak pod koniec lipca 1944 była pociągała za sobą ogromną liczbę ofiar. W ostatnich  dniach lipca 1944 r., z Pawiaka wywieziono w nieludzkich warunkach ok. 1800 więźniów  do obozów koncentracyjnych.  W czasie transportu bez wody i powietrza setki więźniów udusiło się. Dziesiątki więźniów  rozstrzelano w ruinach getta. Wielu więźniów z tego transportu nie przeżyło obozów koncentracyjnych.
Uroczystość jaką zrealizujemy na dziedzińcu Pawiaka w 2023 r., ma oddać cześć i hołd Bohaterom Pawiaka, a szczególnie kobietom i ich patriotycznej postawie o zachowanie polskości, solidarności oraz ofiarności wzajemnej w KL Ravensbruck..
Trzeba podkreślić, że z dokumentów oraz wspomnień byłych więźniarek wiemy, że właśnie Polki i to szczególnie te z Pawiaka, stanowiły trzon obozowego oparu wobec Niemców. Powstała w obozie polska organizacja harcerska „Mury”, tajne nauczanie, obsługa szpitala, kontakty z „wolnością”, pomoc przybyłym nowym więźniarkom oraz inne działania np. spotkania, wykłady, święta, wieczory poezji. W ten sposób Polki jednoczyły się, aby pomagać podtrzymując na duchu słabsze fizycznie czy psychicznie koleżanki.  Szczególnym czasem był rok 1944, kiedy liczne transporty do Ravensbruck przywoziły dzieci, dziewczęta i kobiety z Warszawy. 
 
PROGRAM składa się:
1. z przemówień okolicznościowych, w tym wystąpień Świadków Historii byłych więźniów Pawiaka,
2. z modlitwy ekumenicznej,
3. ze złożenia wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego.
 
Fundacja ART zrealizuje część artystyczną uroczystości na podstawie wspomnień i wierszy kobiet z KL Ravensbruck. Będzie to koncert słowno- muzyczny „PAWIAK’44” 
 
Zapraszamy
 
 
 
« powrót|drukuj

.:: 22 odwiedzin na stronie ::.