polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.



Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » :. DLA SZKÓŁ / DLA UCZNIÓW / DLA MŁODZIEŻY - OFERTA PROGRAMÓW! .:

"WYRYTE W PAMIĘCI" spotkania z historią w Mauzoleum Walki i Męczeństwa Al. Szucha 25 w Warszawie

Zapraszamy na program skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych  "WYRYTE W PAMIĘCI" spotkania z historią w Mauzoleum Walki i Męczeństwa Al. Szucha 25 w Warszawie.

Pobierz materiały (plik *.pdf)
Pobierz prezentację (plik *.pptx -> plik przechowywany na Dysku Google)

 
Celem programu „WYRYTE W PAMIĘCI” jest podjęcie z młodzieżą rozmowy, czym są nadrzędne wartości oraz które z nich uważają za istotne. My zaproponujemy: patriotyzm, służba, prawda, szacunek. Rozmowę  poprowadzimy po zwiedzeniu przez uczniów Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Al. Szucha 25 w Warszawie, a więc miejsca, które bezpośrednio wiąże się z wymienionymi wyżej wartościami. Spotkania z młodzieżą będą próbą budowania przeciwwagi wobec obecnie lansowanych mód  na: konsumpcjonizm, komercję, egoizm i obojętność.
 
Na przykładzie wyrytych śladów historii - inskrypcji, porozmawiamy o wartościach ludzi osadzonych w areszcie śledczym Gestapo na Szucha. Spotkanie więc, będzie rozmową o historii ale także o teraźniejszości w miejscu pamięci narodowej.
 
Jesteśmy w ważnym dla świata momencie: pandemia, wojna, kryzys energetyczny oraz nieustanna walka o wartości, kiedyś uważane za elementarne a teraz podważane. Te mody i trendy codziennie coraz bardziej komercjalizują młodzież. Dlatego tak istotnym jest, aby pokazać młodzieży, że trzeba dbać o takie wartości uniwersalne jak: pokój, wolność, postęp społeczny dla dobra człowieka, równe prawa i godność.. Nie wystarczy zapisanie ich w Karcie Narodów Zjednoczonych i Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Trzeba te kompetencje społeczne analizować i szukać wzorców oraz autorytetów. Te umiejętności wypracowywane w rodzinie czy w szkole dają młodym ludziom bazę do nauka analizowania przeszłości, krytycznego myślenia i ugruntowane zasady moralne to siła nie do podważenia. Taką siłą jest także poszukiwanie poprzez młodzież ważnych odpowiedzi  na pytania: co to są wartości, czym jest służba i miłość do kraju. Te pojęcia są współcześnie bardzo trudne do zrozumienia przez młode pokolenia nastawione na atrakcyjność, rozrywkę i konsumpcję.
 
Każde spotkanie będzie się składało z:
1. oprowadzania historyka po Mauzoleum Walki i Męczeństwa  z narracją historyczną o miejscu i o okresie II wojny światowej oraz okupacji niemieckiej,
2. prezentacja śladów pamięci - wspomnień, grypsów, napisów/ inskrypcji w wykonaniu aktora,
3. dyskusja, czym dla młodzieży są wartości.
 
Pobierz Informację
 
Zapraszamy do rezerwacji terminów.
 
Z poważaniem
Maria Reif – Fundacja ART.
 
Kontakt: 607 139 310, fundacjaart.reif@gmail.com  www.fundacjaartfreeart.pl 
 
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
 
 
 
 
 
 
 
Partner  projektu 
 
 
 
« powrót|drukuj

.:: 65584 odwiedzin na stronie ::.