polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.



Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » :. DLA DZIECI / DLA RODZINY - OFERTA PROGRAMÓW! .:

NOC MUZEÓW 13 maja 2023 - Program artystyczny "WEŹ MNIE STĄD...." - Muzeum Więzienia Pawiak

 Program artystyczny "WEŹ MNIE STĄD...." realizowany przez Fundację ART. jest włączeniem zasobów muzealnych w żywy obieg kultury, poprzez wkomponowanie programu artystycznego w działania Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie w NOC MUZEÓW 13 maja 2023.

 
Realizacja programu o godz. 20.00 i 22.00
 
Program "WEŹ MNIE STĄD..." zrealizowany będzie w trakcie Nocy Muzeów na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak i będzie poświęcony poetkom związanym z Pawiakiem lub innymi niemieckimi więzieniami, obozami koncentracyjnymi i katowniami. Przypomnimy poezję Zuzanny Ginczanki, Józefy Radzymińskiej, Zofii Pociłowskiej , Elżbiety Popowskiej, Grażyny Chrostowskiej, Zofii Górskiej- Romanowicz, Marii Zientara- Malewska, Zofii Kossak oraz tych bezimiennych kobiet, które na grypsach nie umieściły swoich nazwisk ale zostawiły wzruszające wiersze, dokumentując w ten sposób swoje życie w nieludzkich warunkach niemieckich więzień i obozów koncentracyjnych. 
 
Pamiętamy o najwybitniejszych przedstawicielach poezji okresu wojny o: Baczyńskim, Gajcym, Stroińskim, Krahelskiej, Szczepańskim. Ale przecież nie tylko oni wyrażali swoje emocje mową wiązaną, dlatego warto przypomnieć poetki więźniarki i tym samym zwrócić uwagę także na Pawiak, jako miejsce twórczości heroicznej, za którą groziła śmierć.
W 2023 roku proponujemy zwiedzającym oprócz działań artystycznych prowadzonych na dziedzińcu przy Pomniku Drzewa Pawiackiego, merytoryczne wprowadzenie historyka przed każdym programem a także zachęcić Państwa do zwiedzenia  wystawy na wewnętrznym dziedzińcu Muzeum pt. "Tajne nauczanie w KL Ravensbruck".
 
Założeniem scenariusza programu „WEŹ MNIE STĄD”  jest włączenie treści zawartych w tej wystawie w program artystyczny. Sylwetki kilku kobiet, które przedstawia wystawa prowadziło także tajną działalność edukacyjną i artystyczną na Pawiaku a potem w obozie Ravensbruck. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z bohaterkami tamtych czasów. Wystawa pokazuje sylwetki: Haliny Chorążyny, Wandy Półtawskiej, Karoliny Lanckorońskiej, Wandy Kiedrzyńskiej, Marii Maniakówny (więźniarka Pawiaka) i Józefy Kantor (założycielki i drużynowej Tajnej Drużyny Starszych Harcerek „Mury” w obozie koncentracyjnym Ravensbrück) a także artystek Mai Berezowskiej (więźniarki Pawiaka, malarki) oraz Marii Hiszpańskiej- Neumann ( malarki). 
W programie artystycznym według scenariusza Marii Reif usłyszycie Państwo piosenki skomponowane przez Annę Marię Huszczę do słów wierszy poetek Pawiaka. 
 
Wystąpią utalentowane śpiewające aktorki: Aleksandra Muszyńska i Anna Urbanowicz
Piano – Grzegorz Sekulski
Skrzypce – Dawid   Mkrtchyan
Prowadzenie Maria Reif
 
Merytoryczny wstęp – Kustosz Muzeum Więzienia Pawiak- Joanna Gierczyńska.
 
Kontakt: Maria Reif- 607 139 310 , fundacjaart.reif@gmail.com
 
 
 
« powrót|drukuj

.:: 202500 odwiedzin na stronie ::.