polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » ARCHIWUM WIADOMOŚCI...

"Jan III pod Wiedniem”- happening muzyczno-historyczny - 11.09.2022

"Jan III pod Wiedniem”-  happening muzyczno-historyczny.

 
11 września  2022 o godz. 14 w sali widowiskowej  Urzędu Dzielnicy Wilanów m. st. Warszawy.
 
Szanowni Państwo zapraszamy na happening. „Jan III pod Wiedniem” to uroczystość z oprawą muzyczno - historyczną dla uczczenia rocznicy Bitwy pod Wiedniem w formie prezentacji kopii obrazu Jana Matejki pod tym samym tytułem z towarzyszeniem kameralnego zespołu muzycznego / muzyka dawna kozacko- tatarska / oraz kustosza Zamku Królewskiego.
 
Ta ważna w dziejach Europy bitwa, miała ogromne znaczenie. W każdym podręczniku szkolnym podkreślamy, że to ona zatrzymała Turków. Jest wiec co świętować, zwłaszcza w Wilanowie tak bardzo związanym z Janem III Sobieskim i z jego ulubionym pałacem.
 
Program składać się będzie z:
1. treści przedstawionej w formie gawędy i ciekawostek historycznych opowiedzianych przez
kustosza Zamku Królewskiego w Warszawie,
2. wystąpienia kameralnego zespołu z muzyka tatarsko- kozacką,
3. oraz odczytanych fragmentów zachowanych listów Jana III nie tylko do Marysieńki – w wykonaniu aktora.
 
Cała akcja przebiegać będzie na tle kopii obrazu / 5 m x 4 m / jednego z największych dzieł Mistrza Jana Matejki "Jan III pod Wiedniem" obrazu, który był darem Matejki dla papieża Leona XIII i znajduje się obecnie w Muzeum Watykańskim. 
 
Gawęda kustosza, przeprowadzi nas przez genezę bitwy, a także przedstawi ciekawostki z nią związane oraz jej skutki. Jan Matejko, kochał postać Jana III, umieszczał ją także w innych obrazach np. w KEN - przedstawiając ją jako wzór władcy. Obraz więc zawiera liczne symbole i alegorie nawiązujące do potęgi i znaczenia tego władcy. 
 
Wielkie zwycięstwo wiedeńskie wywołało ogromny entuzjazm i wprowadziło nową modę na Orientalizm nie tylko w Polsce. Dlatego chcemy przy okazji prezentowania obrazu "Jan III pod Wiedniem" zaproponować mieszkańcom Wilanowa także wiedzę historyczną o tych czasach. Atrakcją happeningu na pewno będzie energetyzującą muzyka kozacko- tatarską w wykonaniu zawodowych muzyków.
 

 

Pobierz plakat!
 
 
 
 
 
 
« powrót|drukuj

.:: 1 odwiedzin na stronie ::.