polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.



Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » ARCHIWUM WIADOMOŚCI...

"PAWIAK' 44”- 28.07.2022 g. 15.00 - uroczystości upamiętniające tragiczną likwidację Więzienia Pawiak

"PAWIAK' 44” to uroczystości dla upamiętnienia tragicznej likwidacji Więzienia Pawiak w przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego.  CELEM  programu jest upamiętnienie wydarzeń i  ofiar tej zbrodni a także upowszechnienie wiedzy o tym tragicznym wydarzeniu.

 
Skala terroru jaką niemieccy faszyści wprowadzili w stolicy Polski był niespotykany w skali ogarniętej wojną Europy. W żadnym innym okupowanym przez Niemców kraju, nie stosowano takiej eksterminacji ludności. Jednym z najtragiczniejszych wydarzeń, jakie zapisały się na kartach historii Warszawy jest brutalna likwidacja Pawiaka i zacieranie śladów zbrodni, jakich się dopuszczali Niemcy przez pięć lat okupacji na Pawiaku i areszcie śledczym na Szucha. Naszym celem jest przypomnienie tego wydarzenia oraz przekazanie wiedzy na ten temat młodemu pokoleniu. Chcemy, upamiętnić ofiary tej zbrodni. Chcemy, aby te i inne fakty związane z II wojną światową, były znane i ostrzegały przed nienawiścią i nazizmem.  
 
Likwidacja przez Niemców Więzienia Pawiak pod koniec lipca 1944 była okrutna i pociągała za sobą ogromna liczbę ofiar. W ostatnich  dniach lipca 1944 r z Pawiaka wywieziono w nieludzkich warunkach ok. 2500 więźniów  do obozów koncentracyjnych.  W czasie transportu bez wody i powietrza setki więźniów udusiło się. Gestapo spaliło ich ciała na stacji kolejowej w Skierniewicach. Dziesiątki więźniów  rozstrzelano w ruinach getta. Wielu więźniów z tego transportu nie przeżyło obozów koncentracyjnych.
 
Uroczystość jaką zorganizujemy na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiaka 28 lipca 2022 o godz. 15.00, ma oddać cześć i hołd Bohaterom Pawiaka, którzy tuż przez Powstaniem Warszawskim stracili nadzieję i życie. Niestety, fakt bestialskiej likwidacji Więzienia Pawiak, który miał miejsce tuż przed  1 sierpnia 1944 , jest mało znany. Trzeba o nim mówić, aby żyjącym Kombatantom i byłym więźniom Pawiaka, powiedzieć PAMIETAMY !
 
I część oficjalna składać się będzie:
1. z przemówień okolicznościowych, w tym wystąpień Świadków historii byłych więźniów Pawiaka,
2. z modlitwy ekumenicznej,
3. złożenia wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego.
 
Działania odbywać się będą z oprawą honorową Wojska Polskiego. Warty honorowe zaciągną także współpracujące z nami klasy mundurowe z Liceum Ogólnokształcącego im. Waldemara Milewicza.
 
II część uroczystości to:
przedstawienie teatralne „PAWIAK’ 44” zrealizowane na podstawie wspomnień więźniów Pawiaka, z transportu śmierci w czasie likwidacji przez Niemców więzienia 
 
Pobierz zaproszenie!
 
Maria Reif
Fundacja ART.
 
Kontakt: tel. 607 139 310, 
fundacjaart.reif@gmail.com 
 
Program finansowany przez:
 
  
 
 
Partner:
 
Autor projektu:
 
 
 
 
« powrót|drukuj

.:: 188530 odwiedzin na stronie ::.