polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.



Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » ARCHIWUM WIADOMOŚCI...

Konkurs LEM czyli „Leniwe Elementy Materii”

Szanowni Państwo

prosimy o rozpropagowanie wśród mieszkańców Dzielnicy Ursynów filmowego konkursu, który realizujemy aby uczcić 100 rocznicę urodzin Stanisława Lema. Załączam regulamin, plakat i kilka informacji, które pokazują jak wielką postacią polskiej kultury i nauki jest LEM i jego twórczość. Warto więc sięgnąć po Lema i czytać a także po kamerę i zdobyć wraz z całą rodziną karty upominkowe do sieci księgarń.

Szczególnie adresujemy ten program do młodzieży szkolnej, bo to ona najlepiej zna i posługuje się zdobyczami najnowszych technologii filmowych.
Zapraszamy i z góry dziękujemy za pomoc w poinformowaniu mieszkańców Dzielnicy Ursynów.
 
 
Konkurs LEM czyli „Leniwe Elementy Materii”
 
Czy wiecie, że… Stanisław LEM polski pisarz przewidział już 70 lat temu, że ludzie będą się posługiwali tabletami i e-bookami a także smartfonami? Nazywał je: optonami, lektonami, trionsandami, fantomatonami a napisał o tym w powieści „Powrót z gwiazd” w 1961 r.
Także on jako pierwszy napisał o internecie w latach 50-tych ubiegłego wieku. Twierdził, że powstanie taka sieć w „Dialogach”, czyli w zbiorze esejów filozoficznych. W tych esejach jest wiele ciekawych pomysłów, część z nich jeszcze niezrealizowanych – więc gotowe pomysły czekają!
Lem przewidział również, że ludzie będą mieli Google, czyli gotową wirtualną bazę danych. W „Obłoku Magellana” z 1955 r. pisze o „Bibliotece Trionów”. Triony to według Lema, kryształki kwarcu, które połączone falami radiowymi tworzyły tą wielką bibliotekę wiedzy rozmaitej.
Czy Matrix to też Lem? Okazuje się, że tak, bo w „Solaris”, a także w dziele „Kongres futurologiczny” pisze on o światach różnych wymiarów w sztucznej rzeczywistości, czyli o fantomatyce.
Co jeszcze? Robotyka! Polski pionier powieści science-fiction w „Dziennikach gwiezdnych” a także w „Opowieściach o Pilocie Pirxie” użył pomysłu, że myślący robot, może być tak samo dobrym bohaterem książki jak człowiek.
Biotechnologia występuje np. w „Cyberiadzie”, gdzie „inteligentny pył”, czyli maleńkie drobiny, są ogromnym systemem komputerowym. Czy to znaczy, że Lem planował realizację tak nowoczesnych osiągnięć nauki jak nanotechnologia?
Stanisław Lem nadal jest pionierem i inspiratorem nowych myśli futurystycznych. Mamy nadzieję, że jego książki zainteresują Was do poszukiwania „Leniwych Elementów Materii”, które pokażecie nam w swoich filmach.
 
Serdecznie zapraszamy!
 
Pobierz regulamin Konkursu!
 
 
 
 
« powrót|drukuj

.:: 1 odwiedzin na stronie ::.