Aktualności » ARCHIWUM WIADOMOŚCI...
Konkurs LEM czyli „Leniwe Elementy Materii”
Szanowni Państwo
prosimy o rozpropagowanie wśród mieszkańców Dzielnicy Ursynów filmowego konkursu, który realizujemy aby uczcić 100 rocznicę urodzin Stanisława Lema. Załączam regulamin, plakat i kilka informacji, które pokazują jak wielką postacią polskiej kultury i nauki jest LEM i jego twórczość. Warto więc sięgnąć po Lema i czytać a także po kamerę i zdobyć wraz z całą rodziną karty upominkowe do sieci księgarń.
Szczególnie adresujemy ten program do młodzieży szkolnej, bo to ona najlepiej zna i posługuje się zdobyczami najnowszych technologii filmowych.
Zapraszamy i z góry dziękujemy za pomoc w poinformowaniu mieszkańców Dzielnicy Ursynów.
Konkurs LEM czyli „Leniwe Elementy Materii”
Czy wiecie, że… Stanisław LEM polski pisarz przewidział już 70 lat temu, że ludzie będą się posługiwali tabletami i e-bookami a także smartfonami? Nazywał je: optonami, lektonami, trionsandami, fantomatonami a napisał o tym w powieści „Powrót z gwiazd” w 1961 r.
Także on jako pierwszy napisał o internecie w latach 50-tych ubiegłego wieku. Twierdził, że powstanie taka sieć w „Dialogach”, czyli w zbiorze esejów filozoficznych. W tych esejach jest wiele ciekawych pomysłów, część z nich jeszcze niezrealizowanych – więc gotowe pomysły czekają!
Lem przewidział również, że ludzie będą mieli Google, czyli gotową wirtualną bazę danych. W „Obłoku Magellana” z 1955 r. pisze o „Bibliotece Trionów”. Triony to według Lema, kryształki kwarcu, które połączone falami radiowymi tworzyły tą wielką bibliotekę wiedzy rozmaitej.
Czy Matrix to też Lem? Okazuje się, że tak, bo w „Solaris”, a także w dziele „Kongres futurologiczny” pisze on o światach różnych wymiarów w sztucznej rzeczywistości, czyli o fantomatyce.
Co jeszcze? Robotyka! Polski pionier powieści science-fiction w „Dziennikach gwiezdnych” a także w „Opowieściach o Pilocie Pirxie” użył pomysłu, że myślący robot, może być tak samo dobrym bohaterem książki jak człowiek.
Biotechnologia występuje np. w „Cyberiadzie”, gdzie „inteligentny pył”, czyli maleńkie drobiny, są ogromnym systemem komputerowym. Czy to znaczy, że Lem planował realizację tak nowoczesnych osiągnięć nauki jak nanotechnologia?
Stanisław Lem nadal jest pionierem i inspiratorem nowych myśli futurystycznych. Mamy nadzieję, że jego książki zainteresują Was do poszukiwania „Leniwych Elementów Materii”, które pokażecie nam w swoich filmach.
Serdecznie zapraszamy!