polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.



Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » ARCHIWUM WIADOMOŚCI...

PAWIAK ’44 – PAMIĘTAMY | 29 lipca 2021!

Muzeum Więzienia Pawiak filia Muzeum Niepodległości oraz Fundacja ART. zapraszają  29 lipca o 17.00 do wzięcia udziału w 77 rocznicy uczczenia ofiar likwidacji największego niemieckiego więzienia na terenie Polski.

 

PAWIAK ’44 – PAMIĘTAMY.
 
Okupant w przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego 30 lipca 1944 roku zacierał ślady zbrodni. Niemcy pośpiesznie likwidowali archiwa. Dwa dni przed Powstaniem w nieludzkich warunkach wysłali ostatnie transporty więźniów z Pawiaka: do KL Gross-Rosen ok. 1400 mężczyzn, a do KL Ravensbrück ok. 400 kobiet. 
Uroczystość upamiętniająca ofiary tamtej zbrodni rozpocznie się 29 lipca o 17.00 pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego.
Muzeum Więzienia Pawiak – oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie przygotował, wspólnie z Fundacją ART, w ramach projektu realizowanego z m.st. Warszawą „AKCJA WIĘŹ”
 koncert  pt. „PAWIAK” 44” 
Zapraszamy do wspólnej modlitwy, złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. 
77 lat temu przed wybuchem Powstania Warszawskiego, niemieccy okupanci podjęli decyzję o ewakuacji więzienia przy ulicy Dzielnej. Kolejne dni zapisały się w pamięci więźniów jako okres szczególnie dramatyczny. Przebywających tu Osadzonych podzielono wówczas na trzy grupy. Kilkuset Więźniów stracono w kolejnych egzekucjach, trwających niemal nieprzerwanie do 31 lipca 1944 roku, zaś niemal dwa tysiące wywieziono 30 lipca do niemieckich obozów koncentracyjnych – KL Gross-Rosen i KL Ravensbrück. Najmniej liczną grupę Osadzonych, liczącą niespełna 300 osób, objęły wówczas zwolnienia.. Halina Kurek- Dudowa więźniarka Pawiaka pisała po latach „wszystko mówiło nam wolność, wolność. Leciały wieści podawane wprawdzie zaufanym ale jakże szybko powtarzane przez wszystkie więźniarki …o zbliżającym się dniu wyzwolenia. Te lipcowe dni 1944 zapowiadały wolność ale najpierw przyszła śmierć”. 
 
Pobierz zaproszenie. 
 
 
 
 
« powrót|drukuj

.:: 188774 odwiedzin na stronie ::.