polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » :. DLA SZKÓŁ / DLA UCZNIÓW / DLA MŁODZIEŻY - OFERTA PROGRAMÓW! .:

NOWOŚĆ! "ŁAZIENKOWE opowieści" - program do klas III - V SP.

"ŁAZIENKOWE opowieści" - są  programem adresowanym do klas III - V szkół podstawowych.

 
Program powstał z potrzeby połączenia aktywności fizycznej na świeżym powietrzu z historią, która jest obecna w Łazienkach Królewskich na każdym kroku. Nasz spacer będzie wyjątkowy, bo patronować nam będzie Genius Loci - opiekuńczy duch, który na ścieżkach Łazienek zostawi nam swoje tropy i zagadki. Te historyczne ślady, pokażą nam symbole mitologiczne, które splotły się z Łazienkami Królewskimi poprzez obecną  w tym miejscu sztukę i kulturę. 
 
DLACZEGO CHCEMY ZREALIZOWAĆ PROGRAM?

Dzieci potrzebują:
1. aktywności fizycznej zwłaszcza teraz jest ona niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka po okresie długiej nauki zdalnej,
2. zabaw edukacyjnych, które ułatwiają zapamiętywanie pojęć,
3. odkrywać, badać, śledzić czyli zaangażować się w działania,
4. wyzwań zespołowych do prawidłowego rozwoju społecznego.
 
Wybór miejsca realizacji  jest kluczowy. Łazienki Królewskie, poza pięknym otoczeniem, które dobrze wpływa na atmosferę każdego spotkania są parkiem  mało znanym przez młodych Warszawiaków. Duża ilość mieszkańców stolicy, która "przetacza" się  przez to miejsce  kieruje  się  względami walorów przyrodniczych tego zakątku.  Łazienki więc, zasługują na odkrycie. Ich kulturalno-edukacyjne walory poznane we wczesnym wieku szkolnym, mogą być wartościową i edukacyjną wycieczka w głąb historii.
 
Naszym odbiorcą są dzieci, którym trudno jest  czasami zapamiętać postaci mitologiczne czy historyczne. Pomysł naszych zajęć polega na połączeniu dwóch wątków: faktograficznego  z  fantazyjno - mitologicznym.  W Oświeceniu gruntowna nauka polegała na opanowaniu pojęć z kultury i sztuki starożytnej Grecji.  Teraz te uniwersalne i zakorzenione w kulturze środkowoeuropejskiej wątki są także ważne dla ogólnej wiedzy każdego człowieka.  Pojęcia mitologiczne są nadal wykorzystywane nie tylko w sztuce ale np. w biznesie- Helios - sieć popularnych kin itd.  
 
Chcąc opanować nazwy obiektów architektonicznych, imion bogów greckich, ich atrybuty tak często wykorzystywane w codziennym nazewnictwie, dziecko musi czasami wkuć je na pamięć. A znacznie lepiej i skuteczniej zapamiętujemy  używając wszystkich zmysłów, skojarzeń, słowotwórczych zabaw i współczesnych odniesień a także przy pomocy samodzielnych odkryć. 
 
Mamy nadzieję, że po naszej wycieczce  dzieci inaczej spojrzą na naukę i sztukę oraz Mitologię.  
Wycieczki są bezpłatne. Prosimy o zgłaszanie klas mailowo. 
 
Z poważaniem
Maria Reif
Fundacja ART.
 
Kontakt: fundacjaart.reif@gmail.com , 607 139 310
Program finansuje Biuro Edukacji m. st. Warszawy
 
 
 
« powrót|drukuj

.:: 186456 odwiedzin na stronie ::.