Aktualności » :. PROGRAMY ON-LINE! .:
NOWOŚĆ 2021! „Fakultet SZTUKA – rozprawka” program dla młodzieży szkół ponadpodstawowych
„Fakultet SZTUKA – rozprawka” program dla młodzieży szkół ponadpodstawowych
W wyniku pandemii w 2020 roku pojawiło się ważkie pytanie - PO CO NAM KULTURA i SZTUKA? A jeżeli już - to jaka sztuka jest nam potrzebna? Dlaczego mamy finansować sztukę, skoro nie jest pierwszą a nawet trzecią potrzebą człowieka? Jakie czynniki sprawiają, że człowiek jej potrzebuje lub nie? Jeżeli stawiamy tak trudne i ważne dla kultury pytania, to najodpowiedniejszym miejscem, aby skupić się nad odpowiedzią jest właśnie otoczenie największych i najwspanialszych polskich dzieł sztuki w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Warsztaty chcemy przeprowadzić w formie on-line . Przedstawimy do wyboru trzy tezy. To młodzież wybierze dzieła, które potwierdzą lub zaprzeczą wybranym przez nich stwierdzeniom:
1. "Kultura masowa przekształca sztukę w towar i degraduje jej wartość" - teza Theodora Adorno - niemieckiego kompozytora i filozofa.
2. "Nie ma sztuki nowoczesnej jest tylko dobra i zła sztuka " - Stanisław Szukalski - wybitny artysta dwudziestolecia międzywojennego.
3. "Sztuka nowa służy twórcom, sztuka stara odbiorcą" - Stefan Kisielewski - polski prozaik,
publicysta, kompozytor, krytyk muzyczny, pedagog.
Poprosimy młodzież, aby zajęła stanowisko i uzasadniła, czy wybrana przez nich do analizy jedna z powyższych tez jest prawdziwa czy też nie. Najlepszą formą wypowiedzi jaka może pomóc nam w argumentacji jest ROZPRAWKA. Tym samym, nasze warsztaty połączą wiedzę: z języka ojczystego, z historią i historią sztuki a także z indywidualną wrażliwością uczniów. Poprosimy młodzież, aby refleksje wynikające z tych zajęć, sformułowała w ankiecie, którą wypełni przedstawiciel młodzieży i nauczyciel. Opinia młodych odbiorców sztuki będzie ciekawym "barometrem zmian" jakie obserwujemy w XXI w. Zajęcia posłużą więc, do badania rozwoju nowych potrzeb "młodych konsumentów sztuki", co z kolei wzbogaci programy jakie realizujemy i poszerzy budowanie trwałej oferty z zakresu edukacji kulturalnej skierowanej do młodych Warszawiaków.
Zajęcia będą realizowane on-line, aż do czasu zniesienia obostrzeń związanych z epidemią.
Prosimy o mailowe zgłoszenia:
Nr szkoły…
Imię i nazwisko oraz nr telefonu do nauczyciela / prosimy o podanie kontaktu komórkowego/…
Sugerowany termin przeprowadzenia lekcji…
Zajęcia dla klas bezpłatne.
Program realizowany przy współfinansowaniu Miasta Stołecznego Warszawy Biura Edukacji.
Terminy lekcji on-line ustalamy ze szkołami po otrzymaniu od Państwa zgłoszenia na adres mailowy fundacjaart.reif@gmail.com
Z poważaniem
Maria Reif
Fundacja ART.
607 139 310
Zapraszamy do zapoznania się z innymi programami Fundacji ART. www.fundacjaartfreeart.pl