polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » :. PROGRAMY ON-LINE! .:

NOWOŚĆ 2021! „Fakultet SZTUKA – rozprawka” program dla młodzieży szkół ponadpodstawowych

„Fakultet SZTUKA – rozprawka” program dla młodzieży szkół ponadpodstawowych

 
W wyniku pandemii w 2020 roku pojawiło się ważkie pytanie - PO CO NAM KULTURA i SZTUKA? A jeżeli już - to jaka sztuka jest nam potrzebna? Dlaczego mamy finansować sztukę, skoro nie jest pierwszą a nawet trzecią potrzebą człowieka? Jakie czynniki sprawiają, że człowiek jej potrzebuje lub nie? Jeżeli stawiamy tak trudne i ważne dla kultury pytania, to najodpowiedniejszym miejscem, aby skupić się nad odpowiedzią jest właśnie otoczenie największych i najwspanialszych polskich dzieł sztuki w Muzeum Narodowym w Warszawie.
 
Warsztaty chcemy przeprowadzić w formie on-line . Przedstawimy do wyboru trzy tezy. To młodzież wybierze  dzieła, które potwierdzą lub zaprzeczą wybranym przez nich stwierdzeniom:
 
1. "Kultura masowa przekształca sztukę w towar i degraduje jej wartość" - teza Theodora Adorno - niemieckiego kompozytora i filozofa.
2. "Nie ma sztuki nowoczesnej jest tylko dobra i zła sztuka " - Stanisław Szukalski - wybitny artysta dwudziestolecia międzywojennego.
3. "Sztuka nowa służy twórcom, sztuka stara odbiorcą" - Stefan Kisielewski - polski prozaik,
publicysta, kompozytor, krytyk muzyczny, pedagog.
 
Poprosimy młodzież, aby zajęła stanowisko i uzasadniła, czy wybrana przez nich do analizy jedna z powyższych tez jest prawdziwa czy też nie. Najlepszą formą wypowiedzi jaka może pomóc nam w argumentacji jest ROZPRAWKA. Tym samym, nasze warsztaty połączą wiedzę: z języka ojczystego, z historią i historią sztuki a także z indywidualną wrażliwością uczniów. Poprosimy młodzież, aby refleksje wynikające z tych zajęć, sformułowała w ankiecie, którą  wypełni przedstawiciel młodzieży i nauczyciel. Opinia  młodych odbiorców sztuki będzie ciekawym "barometrem zmian" jakie obserwujemy w XXI w. Zajęcia posłużą więc, do badania rozwoju nowych potrzeb "młodych konsumentów sztuki", co z kolei wzbogaci programy jakie realizujemy i poszerzy budowanie trwałej oferty z zakresu edukacji kulturalnej skierowanej do młodych Warszawiaków.
Zajęcia będą realizowane on-line, aż do czasu zniesienia obostrzeń związanych z epidemią. 
Prosimy o mailowe zgłoszenia:
 
Nr szkoły…
Imię i nazwisko oraz nr telefonu  do nauczyciela / prosimy o podanie kontaktu komórkowego/…
Sugerowany termin przeprowadzenia lekcji…
Zajęcia  dla klas bezpłatne.
Program realizowany przy współfinansowaniu  Miasta Stołecznego Warszawy Biura Edukacji.
Terminy lekcji on-line ustalamy ze szkołami po otrzymaniu od Państwa zgłoszenia na adres mailowy fundacjaart.reif@gmail.com
 
Z poważaniem
Maria Reif
Fundacja ART.
607 139 310
 
Pobierz informację!
 
Zapraszamy do zapoznania się z innymi programami Fundacji ART. www.fundacjaartfreeart.pl
 
 
 
« powrót|drukuj

.:: 243418 odwiedzin na stronie ::.