polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » :. PROGRAM DLA KOMBATANTÓW: AKCJA WIEŹ - ZAPRASZAMY! .:

AKCJA WIEŹ - 29.07.2020 „PAWIAK 44 – PAMIĘTAMY”

W środę 29 lipca 2020 roku na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak odbyła się uroczystość upamiętniająca 76. rocznicę likwidacji kompleksu więziennego przy ul. Dzielnej, co nastąpiło w przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas „ewakuacji” Pawiaka przez niemieckich nazistowskich okupantów latem 1944 roku miały miejsce m.in. zbiorowe egzekucje więźniów i wywiezienie ok. 1800 osadzonych, kobiet i mężczyzn, do obozów koncentracyjnych. W uroczystości upamiętniającej tamte tragiczne wydarzenia wzięli udział byli Więźniowie Pawiaka i obozów koncentracyjnych: Marek Dunin-Wąsowicz, Jan Heybowicz, Maciej Jarosiński, Czesław Lewandowski, Janusz Maksymowicz, Longina Niedziałek, Wiesław Paciorek, Barbara Piotrowska, Henryk Wasilewski, Leszek Zabłocki, Stanisław Zalewski oraz Leszek Żukowski. Hołd pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego oddali również przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i instytucji kultury. Wieńce złożyły również delegacje: Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Muzeum Warszawy, Muzeum Lubelskiego, Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego, CXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Waldemara Milewicza. 

 
W ramach uroczystości odbył się koncert pt.: „PAWIAK 44 – PAMIĘTAMY” w wykonaniu Marii Reif i Dominiki Czajkowskiej-Ptak.
 
Za inf. na stronie: http://muzeum-niepodleglosci.pl/pawiak/
 
 
« powrót|drukuj

.:: 187583 odwiedzin na stronie ::.