polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.



Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » :. PROGRAM DLA KOMBATANTÓW: AKCJA WIEŹ - ZAPRASZAMY! .:

PAWIAK ’44 – PAMIĘTAMY - 30 lipca 2019 r.

Muzeum Więzienia Pawiak filia Muzeum Niepodległości oraz Fundacja ART. zapraszają do wzięcia udziału w 75 rocznicy uczczenia ofiar likwidacji największego niemieckiego więzienia na terenie Polski.

PAWIAK ’44 – PAMIĘTAMY.

Okupant w przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego 30 lipca 1944 roku zacierał ślady zbrodni. Niemcy pośpiesznie likwidowali archiwa. Dwa dni przed Powstaniem w nieludzkich warunkach wysłali ostatnie transporty więźniów z Pawiaka: do KL Gross-Rosen ok. 1400 mężczyzn, a do KL Ravensbrück ok. 400 kobiet.
Uroczystość upamiętniająca ofiary tamtej zbrodni rozpocznie się 30 lipca o 12.00 pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego.


Muzeum Więzienia Pawiak – oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie przygotował, wspólnie z Fundacją ART, w ramach projektu realizowanego z m.st. Warszawą „AKCJA WIĘŹ” koncert pt. „O pamięć głęboką jak pejzaż” oraz prapremierę filmu „DROGA” w reżyserii Andrzeja Kałuszko według reżyserii scenicznej i adaptacji Marii Reif. Film został.zrealizowany w Mauzoleum Walki i Męczeństwa na Szucha na podstawie konspiracyjnej publikacji Elżbiety Krajewskiej „Droga krzyżowa Polaków w więzieniach”.
Zapraszamy do wspólnej modlitwy, złożenia kwiatów i zapalenia zniczy.


Niemal 75 lat temu, na tydzień przed wybuchem Powstania Warszawskiego, niemieccy okupanci podjęli decyzję o ewakuacji więzienia przy ulicy Dzielnej. Kolejne dni zapisały się w pamięci Więźniów jako okres szczególnie dramatyczny. Przebywających tu Osadzonych podzielono wówczas na trzy grupy. Kilkuset Więźniów stracono w kolejnych egzekucjach, trwających niemal nieprzerwanie do 31 lipca 1944 roku, zaśniemal dwa tysiące wywieziono 30 lipca do niemieckich obozów koncentracyjnych – KL Gross-Rosen i KL Ravensbrück. Najmniej liczną grupę Osadzonych, liczącą niespełna 300 osób, objęły wówczas zwolnienia.. Dr Anna Czuperska-Śliwicka, niemal do ostatka opiekująca się ostatnimi chorymi, pozostałymi w więziennym szpitalu, zapisała po latach:  Po raz pierwszy cele potężnego gmachu Pawiaka są puste. Gestapo gorączkowo, niemal w panice pozbyło się setek swoich więźniów. Opustoszały cele na Serbii. (…) Życie więzienne, do niedawna jeszcze tętniące okrutnym rytmem, zamarło.

Zdjęcia Joanna Borowska

 

 
 
« powrót|drukuj

.:: 163574 odwiedzin na stronie ::.