polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » ARCHIWUM WIADOMOŚCI...

Gawędziarze nad Wisłą - NOWOŚĆ!

Gawędziarze nad Wisłą - questing to weekendowy program adresowany  do  warszawskich  rodzin, wspierający aktywny i twórczy sposób spędzania wolnego czasu nad Wisłą.
Chcemy bawić się z Państwem nad Wisłą  animując i integrując miłośników historii, tropicieli przygód, zdobywców wiedzy i poszukiwaczy skarbów, bo Wisła jest pełna tajemnic  gawęd, legend i podań, o których warto opowiedzieć  i warto je znać. Poprzez zabawę w szukanie historii będziemy pokazać  mieszkańcom Warszawy jak ogromne możliwości kulturotwórcze drzemią  w tej ciekawej przestrzeni miasta.
 
Wstęp wolny - godz. 15.00 - 17.00  
 
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych od 5 roku życia wzwyż…!
 
Zbiórka grup odbywać się będzie zwykle po lewej stronie Wisły - bulwary, w przejściu pod Wisłostradą na przeciwko Zamku Królewskiego. Tam czekać będziemy na grupę od 14.50. Zaczynamy o 15.00. Czasem spotkanie zorganizujemy przy pomniku Syrenki na Powiślu, przy Moście Świętokrzyskim. 
 
Program 2015
 
SIERPIEŃ 2015

8 sierpnia - Wiślane opowieści i wierzenia ludowe. O duchach, demonach i innych staropolskich wierzeniach.
15 sierpnia - Najsłynniejsze bitwy Warszawy - Bitwa Warszawska.
22 sierpnia - Poplątane legendy - pomóżcie uporządkować warszawskie legendy.

WRZESIEŃ 2015

12 września - Powstańcza Wisła.
19 września - Jak Zamek budowano.
26 września - Stwory rzeczne - Demonologia. (spotkanie przy pomniku Syrenki na Powiślu, przy Moście Świętokrzyskim)

PAŹDZIERNIK 2015
 
10 października - Jak śpiewa Wisła? (spotkanie przy pomniku Syrenki na Powiślu, przy Moście Świętokrzyskim)
17 października - Piaskarze, coś nie coś nie tylko o sztuce.
24 października - Co w trawie piszczy i nie tylko. (spotkanie w przejściu pod Wisłostradą, od strony Zamku Królewskiego, później pójdziemy mostem Śląsko-Dąbrowskim...)
31 października - Kto tu straszy w Księstwie Mazowieckim? (spotkanie o 14.45 - Bulwary Wiślane - przejście pod Wisłostradą od Zamku Królewskiego, później pójdziemy następującą trasą: od Wisły do Wieży Grodzkiej Zamku, gdzie wywoływał duchy słynny Twardowski, potem na dziedziniec Zamku, gdzie straszy Książe Janusz Mazowiecki, następnie na Kanonie - były cmentarz, szlak pielgrzymek ludności Warszawy, która sprzeciwiała się zakazowi grzebania ludzi w środku miasta. Tam skończymy naszą wycieczkę.)

LISTOPAD 2015

7 listopada - Skarby Wisły. 
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z "Gawędziarzami nad Wisłą" już w sobotę 7 listopada od 15.00, tym razem temat, który dotyczy każdego z nas - bo kto z nas nie chciałby być BOGATY. A Wisła ma w sobie tyle skarbów, że trudno je policzyć. My jednak zrobimy to. Już o 15.00 spotkamy się na BULWARACH Wiślanych, w przejściu podziemnym  pod Wisłostradą (przy rzece), od strony Zamku Królewskiego,  aby opowiedzieć Państwu i poszukać wspólnie bogactw naszej Wisły. Wycieczka ruszy do Arkad Kubickiego po czym wzdłuż Wisły do Kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, gdzie opowiemy o najbogatszym młynarzu i jego wspaniałym darze...

14 listopada - Urodziny RZEKI.
Zapraszam o 15.00 na program "Gawędziarze nad Wisłą" - tym razem spotkanie ze śpiewającym artystą, który zaprezentuje Państwu wiślane i marynistyczne piosenki. Świętować będziemy "Urodziny Wisły" muzycznie, a dzięki gościnności Biblioteki Publicznej Dzielnicy Śródmieście przy ul.  Świętojańskiej 5 -  w miłej i ciepłej atmosferze. Zatem serdecznie zapraszamy do Biblioteki i tam czekamy na Państwa. 

28 listopada
- Rybacka gawęda - św. Andrzej. Zapraszamy 28 listopada o godz. 15.00 nad Wisłę od strony Zamku Królewskiego czeka, na nas "Rybacka Gawęda" wspominać będziemy Św. Andrzeja patrona Słowian i rybaków. Przypomnimy staropolskie wróżby związane z wodą i nie tylko. Z nad Wisły zaprosimy Państwa do Centrum Interpretacji Zabytku przy ul. Brzozowej 11/13. Serdecznie zapraszamy.
 
GRUDZIEŃ 2015

5 grudnia - Mostem czy brodem? - rozpoczniemy nad Wisłą (przejście podziemne pod Wisłostradą) i przejdziemy do Zamku Królewskiego w Warszawie.
 
12 grudnia - Niespodzianka z choinką? o godz. 15.00 zapraszamy Państwa do Biblioteki Publicznej Dzielnicy Śródmieście, przy ul. Świętojańskiej 5 - tym razem świętujemy kolędowo gawędząc o polskich zwyczajach bożonarodzeniowych związanych z wodą...
 
W 2015 roku program będziemy realizowali w weekendy od sierpnia  do grudnia. 
Każde spotkanie trwać będzie ok 1,5 do 2 godzin. 
 
 
Pobierz ulotkę!
 
Serdecznie zapraszamy 
Maria Reif
Fundacja ART.
 
Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawę.

 

 
 
« powrót|drukuj

.:: 1 odwiedzin na stronie ::.