Aktualności » ARCHIWUM WIADOMOŚCI...
OBYWATEL to ja – narzędzia do współrządzenia państwem demokratycznym
Projekt edukacji obywatelskiej skierowany do młodzieży warszawskich gimnazjów i liceów.
Projekt będzie promocją demokracji i praw człowieka z perspektywy współczesnych narzędzi jakie posiada każdy Polak , aby współdecydować o naszym kraju.
Program poszerzy wiedzę z zakresu struktur demokratycznych w Polsce, praw i obowiązków wynikających z Konstytucji jak i form uczestnictwa obywatela w życiu społecznym kraju.
Mamy przed sobą twarde dane z Kancelarii Senatu:
„Polska spośród państw postkomunistycznych zajmuje ostatnie miejsce pod względem partycypacji obywateli w życiu politycznym. Partycypacja polityczna – tak jak to definiują politolodzy – obejmuje wszelkie formy zaangażowania jednostki w wywie¬ranie wpływu na rządzących i decyzje, jakie oni podejmują na różnych szczeblach władzy.
Diagnoza społeczeństwa polskiego wskazuje, iż kwestia partycypacji w życiu społeczno-politycznym sytuuje się na niskim poziomie, co świadczy o złej kondycji demokracji w Polsce. Zjawiskiem, które jest szczególnie istotne tak dla pedagogów, psychologów, socjologów, jak i polityków, jest bierność polityczna młodego pokolenia.
Średnia frekwencja w wyborach parlamentarnych wynosi 45,99%, podczas gdy na Słowacji 81,9%, w Czechach 78,02%, a na Łotwie 76,21%. W kwestii młodego pokolenia ustalono w 2010 roku, że tylko 14% dziewiętnastolatków deklarowało zainteresowanie polityką. Ponad jedna czwarta (27%) przyznała, że się nią praktycznie nie interesuje.
Co ciekawe, co piąty młody Polak nie widzi nic złego w rządach niedemokratycznych, a świat polityki postrzega jako miejsce walki o stanowiska.
Formuła zajęć:
1. wykłady – multimedialny – wykładowca,
2. warsztaty – ćwiczenia praca w podgrupach - materiały do warsztatów – animator i wykładowca,
3. zwiedzanie Sejmu i Senatu wraz z przewodnikiem, który omówi proces legislacyjny.
Wstęp WOLNY!!!
Program realizowany przy współfinansowaniu Miasta Stołecznego Warszawy
Partnerem projektu jest Muzeum Gazownictwa w Warszawie.
Terminy ze szkołami ustalamy po otrzymaniu od Państwa zgłoszenia na adres mailowy fundacjaart.reif@gmail.com