polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » ARCHIWUM WIADOMOŚCI...

Symfonia wolności…1989

25 lat po wydarzeniach 1989 roku

w Muzeum Niepodległości w Warszawie przy al. Solidarności 62
 
wstęp wolny!
 
Programy dla młodzieży z zakresu edukacji obywatelskiej.

 
„Symfonia wolności …1989”  to projekt edukacji obywatelskiej pokazujący wydarzenia oraz ludzi, których zaangażowanie i poświęcenie  doprowadziło do  odzyskania przez Polskę  wolności po 1989 r. Program ma na celu wzbogacenie wiedzy  uczniów o wydarzeniach  XX wieku, które miało wpływ na dzisiejszy obraz Polski.  
 
Zajęcia mają też pobudzić młodzież do myślenia oraz zastanowienia nad tym, czym  współcześnie jest patriotyzm i jak wiele zawdzięczamy ruchom okresu Solidarności w Polsce.
 
Program adresowany do uczniów warszawskich gimnazjów i liceów. 
Wkrótce minie dopiero 25 lat od daty, kiedy możemy cieszyć się wolnością. Nadal są to dzieje dość niejednoznaczne. Nawet działacze opozycji nie potrafią je ocenić i poddać analizie. 
 
Czy warto przedstawić ten ważny i trudny dla Polski czas? Jak przekazać fakty młodzieży, która urodziła się w latach dziewięćdziesiątych i nie wie o tych czasach nic? 
 
„Sonata wolności…1989” będzie aktywnym wielogłosowym historyczno-literackim ale i artystycznym programem, w którym pokażemy jakimi sposobami walczyliśmy o wolność. 
 
Naszym zdaniem warto realizować ten program bo:
 
1. brak wyczerpującej wiedzy podręcznikowej na temat  współczesnej historii Polski / nawet po zmianie podstawy programowej /,
2. bardzo skomplikowana geneza rodzącego się oporu przeciwko komunistycznej władzy, dziesięciolecia niewoli i podziemne obiegi czyli źródła znane nielicznym,
3.  wysokie ryzyko spłaszczenia lub nadinterpretacji: faktów, zdarzeń i dzieł,
4. obojętność młodzieży względem współczesnych zagadnień historycznych, których działania i skutki rzutują i będą rzutować na historię narodu przez wiele lat,
5. niedojrzałość w ocenie etycznej czy moralnej wydarzeń w okresie komunistycznym  z uwagi na małe doświadczenie i wiedzę,
6. niezrozumiały brak zainteresowania ze strony młodzieży okresem współczesnej historii,
7. zerwanie z obowiązkiem wiedzy o czasach współczesnych na rzecz wiedzy z epok  bezpiecznych w ocenie dla badaczy i krytyków.
 
Program współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawę Biuro Edukacji – autor i organizator Fundacja ART., gospodarz Muzeum Niepodległości w Warszawie.
 
Zapisy poprzez kontakt mailowy fundacjaart.reif@gmail.com 
 
Zapraszamy
Maria Reif
 
Fundacja ART. kontakt: fundacjaart.reif@gmail.com tel. 607 139 310
 
 
 
« powrót|drukuj

.:: 376191 odwiedzin na stronie ::.