polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » ARCHIWUM WIADOMOŚCI...

„Fotoreportaż warszawski” - pilotażowe warsztaty dla dzieci klas V-VI

„Fotoreportaż warszawski”  to pilotażowe warsztaty dla dzieci klas V-VI –  programu edukacji kulturalnej dla dzieci. 

 

Termin realizacji: 10 września - 30 grudnia 2012

 
Opis projektu - projekt realizowany będzie w Szkole Podstawowej nr 63 w Warszawie i ma aktywnie pobudzić zainteresowania dzieci zarówno w kierunku fotograficznym jak i historycznym oraz literackim. Jego celem jest także wzmocnić lub odbudować chęć uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym młodych mieszkańców Woli.
Podczas pilotażowego programu dzieci spotkają się z fachowcami – specjalistami. Nauczą się, a potem zrealizują własne fotoreportaże, których tematem głównym będzie Warszawa widziana ich oczami - ta lokalna najbliższa.
Uczniowie, w ten sposób nie tylko wykorzystają zdobytą wiedzę, ale także będą ją praktykować we własnych pracach. W ten sposób pokażą nam jak widzą dzisiejszą stolicę i co o niej mówią. 
Zajęcia fotograficzne będą przeplatane z zajęciami literackim, które pomogą nadać fotograficznym obrazom charakter dokumentacyjny. W ten sposób dopełnimy komentarzem obraz i stworzymy możliwość artystycznego dialogu pomiędzy autorem fotoreportażu a odbiorcą - publicznością.
Zajęcia cyklicznie odbywać się będą w szkole w ramach jednostek lekcyjnych według ustalonego z Dyrekcją szkoły harmonogramu.
Podczas projektu planujemy jedną wycieczkę ok. 2 godzin / w najbliższy plener / z fotografem, tak aby dzieci mogły poćwiczyć warsztat oraz wysłuchać kilku ważnych uwag praktycznych. Zdjęcia będą wykonywane aparatami fotograficznymi lub komórkami dzieci. 
Zajęcia będą dla uczniów bezpłatne. Zakończeniem projektu będzie wykonanie gazetki reportażowej oraz wykonanie dokładnej dokumentacji prac uczniów.  
Dzięki tym warsztatom uczestnicy będą zdobywać umiejętność obserwacji otoczenia, jak również poprawnego dokumentowania wydarzeń. Zdobędą także wiedzę co to jest reportaż jako gatunek wyrazu artystycznego i jak się nim posługiwać, aby konstruować ciekawe opisy do swoich obserwacji. Poprzez te warsztaty zachęcimy dzieci do pokazywania za pomocą fotoreportażu: swoich przygód, wydarzeń rodzinnych, szkolnych czy przeżyć, aby wykształcić w nich chęć do rozwijania umiejętności artystycznego komunikowania się z otoczeniem.
 „Fotoreportaż warszawski” ma oczami dzieci pokazać stolicę. Dzięki temu programowi poprzez sztukę zobaczymy jak żyją, co czują i co je łączy z Warszawą.
Mamy nadzieję, że ten pilotaż zainicjuje wiele ciekawych i podobnych zajęć. Umiejętność wyrażania siebie poprzez obraz i słowo da uczniom możliwość nie tylko poprowadzenia poprawnego szkolnego kronikarstwa ale także stworzy warunki do rozwijania pasji a może nawet zainspiruje przyszłe kariery zawodowe dzieci. Pomoże też skomunikować je z otaczającą rzeczywistością.
 
 
Maria Reif
 
Fundacja ART.
 
 
« powrót|drukuj

.:: 1 odwiedzin na stronie ::.