polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » ARCHIWUM WIADOMOŚCI...

„Automatofony dzieło techniki ” - program edukacyjny

Program edukacyjny dla klas IV- VI szkół podstawowych w Muzeum Techniki w Warszawie

 
Celem projektu jest przybliżenie dzieciom techniki rejestrowania i wydobywania dźwięków mechanicznych dawniej i dziś. Niewielu z nas wie, że automatofony to nic innego jak wielokrotność żmudnych działań matematycznych, rozwiązań technicznych i fizycznych, dzięki którym możemy słuchać muzyki z przedmiotów. Czy jest to ważne dla współczesnego rozwoju nauki? Naszym zdaniem tak, odkąd odtwarzamy dźwięk na coraz nowocześniejszych urządzeniach technicznych nie zastanawiamy się jak to się dzieje, a przecież wspaniała jakość muzyki jaką słyszymy na wszystkich sprzętach od telefonów aż po komputery nie powstała od razu.

Program „Automatofony dzieło techniki” będzie popularyzował współczesne osiągnięcia nauki poprzez wskazanie jak wyglądał rozwój techniki utrwalania dźwięku i jakie przyrządy budowano kiedyś, aby to robić. 
Wyprawa do świata mechanizmów grających to przygoda, w której dzieci poznają tajniki konstrukcji automatofonów, czyli różnego rodzaju automatów organowych, zegarów fletowych, katarynek, grających tabakier i mebli, orchestrionów, pianoli, carillonów, kurantów i wielu innych, w tym prostych zabawek muzycznych. To jednocześnie przygoda, dzięki której można poznać naukę inaczej. 
 
 
Zajęcia będą się dzieliły na następujące części:
1. wprowadzenie rozmowa z dziećmi przy najstarszym instrumencie,
2. wysłuchanie koncertu na instrumenty mechaniczne,
3. oprowadzenie po ekspozycji z wyjaśnieniem jak działa poszczególny instrument,
4. krótka historia techniki budowy instrumentu,
5. nagranie własnej płyty z wybranych przez uczniów dźwięków.
 
 
Zajęcia prowadzić będziemy przed południem w ramach zajęć lekcyjnych.
Zajęcia dla dzieci i opiekunów są BEZPŁATNE, może w nich wziąć udział jednorazowo do 30 osób. Zajęcia trwają ok. 1,5 godz. Zbiórka grup w Muzeum Techniki – PKiN, Warszawa.
 
 
Zgłoszenia prosimy kierować na adres mailowy fundacjaart.reif@gmail.com
 
 
Projekt jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawę Biuro Edukacji
Autorem i koordynatorem projektu jest Fundacja ART.
 Partnerem Muzeum Techniki w Warszawie.


 
 
 
 
 
 
 
Kontakt: Maria Reif  - 607 139 310, maria.reif@wp.pl, fundacjaart.reif@gmail.com
 
 
Zapraszamy. 
 
Maria Reif
Fundacja ART. 
 
 
« powrót|drukuj

.:: 1 odwiedzin na stronie ::.