polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » ARCHIWUM WIADOMOŚCI...

Chopin - Paderewski - muzyka polska od niewoli do niepodległości

Program muzyczno - historyczny skierowany do gimnazjów i liceów warszawskich. Serdecznie zapraszamy do Muzeum Niepodległości w Warszawie Al. Solidarności 62.


Zajęcia odbywają się w godzinach przedpołudniowych dla grup do 80 osób + opiekunowie. Zajęcia są dla grup bezpłatne, współfinansowane przez m. st. Warszawę Biuro Edukacji.


 
Cele zajęć:
             
1. upowszechnienie wiedzy o historycznej roli wielkich polskich kompozytorów w dziele odzyskania niepodległości Polski,
2. przedstawienie historii polskiej muzyki XIX i XX wieku  poprzez ludzi i wydarzenia
3. wyjaśnienie pojęć muzycznych związanych z postaciami obu muzyków,
4. edukacja młodzieży poszerzająca wiedzę szkolną z zakresu historii, muzyki, kultury,
5.  aktywizacja młodzieży podczas część warsztatową,
6. wskazanie, że stopień wiedzy o muzyce ojczystego kraju jest bardzo ważnym elementem kształcenia świadomości kulturalnej i patriotycznej młodzieży.


Program:

prezentacja multimedialna – / sala kinowa / archiwalia  - komentarz muzykologa z NIFC - prowadzącego wykład. Omówienie krótkiej biografii obu kompozytorów. Podkreślenie podobieństw i różnic w stylach muzycznych, zapoznanie młodzieży z podstawowymi pojęciami muzycznymi – demonstrowanymi na żywo- pianista.

recital utworów Chopina i  Paderewskiego – specjalnie przygotowany repertuar ze wskazaniem na wzorce ludowe i narodowe zawarte w utworach obu twórców oraz różnice w stylach prezentowanych epok.

cześć artystyczno – historyczna - będzie się składała z korespondencji obu kompozytorów w aspekcie ich sztuki tworzenia. Przedstawimy archiwalne nagrania Jana Ignacego Paderewskiego.

mapy twórczości - to interaktywna część naszego programu, polegająca na ćwiczeniach z mapami podróży obu kompozytorów. Celem wizualizacji będzie wskazanie na skalę działań Chopina i Paderewskiego a tym samem popularyzacji polskiej muzyki narodowej.

Zapisy: fundacjaart.reif@gmail.com, Maria Reif 607 139 310, maria.reif@wp.pl


Ilość miejsc ograniczona.


Gospodarzem programu jest Muzeum Niepodległości, partnerem Narodowy Instytut Fryderyka Chopina a współfinansuje go Biuro Edukacji m. st. Warszawy.

 

Serdecznie zapraszam do zgłoszeń - proszę o zgłoszenia mailem z podanym bezpośrednio kontaktem komórkowym z nauczycielem opiekującym się grupą.


Z poważaniem Fundacja ART.

 
 
« powrót|drukuj

.:: 1 odwiedzin na stronie ::.