polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » ARCHIWUM WIADOMOŚCI...

"Chopin i Przyjaciele": Chopin - Schubert - 17.08.2010 – Wstęp wolny

Zapraszamy na  program pt. Chopin i Przyjaciele… Chopin – Schubert.


Ten międzynarodowy projekt,  to cykl wydarzeń muzyczno - scenicznych zorganizowany w przestrzeniach Zamku Królewskiego w Warszawie w ramach muzealnych spotkań muzyczno-literackich.

Celem programu jest nietypowe i kulturotwórcze przedstawienie dzieł najwybitniejszych  kompozytorów epoki romantyzmu w aspektach kultury narodu. Program jest połączony z narracją, na którą składają się fragmenty korespondencji, wspomnień i dokumentowanych wydarzeń, recenzji.
Kultura muzyczna XIX wiecznej Europy jest bogata w osobowości, których  życie  i twórczość stały się wzorem dla następnych pokoleń twórców.

Chopin – Schubert – dwaj kompozytorzy, którzy nigdy się  nie spotkali,  ale czy na pewno? Postaramy się udowodnić Państwu, że się spotkali poprzez muzykę oraz że ich wrażliwość  i sposób komponowania jest bardzo zbliżony zwłaszcza w pierwszej fazie ich muzycznej kariery. A jak twierdzi prof. Mieczysław Tomaszewski również w drugiej i trzeciej. Dlaczego tak właśnie było? Wiele pytań towarzyszy naszym muzyczno-literackim  spotkaniom…

W projekcie Chopin i Przyjaciele 17 sierpnia o godz. 18.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego wystąpi pianista z Austrii Ingolf Wunder, nie tylko utalentowany ale także z wyrazistą osobowością sceniczną.

Ingolf Wunder zaprezentuje muzykę prekursora epoki romantyzmu w Europie Franza Schuberta oraz Fryderyka Chopina. Jest pianistą, który 5 lat temu wzbudził burzę dyskusji wśród jury Konkursu Fryderyka Chopina, był jednym z najwyżej ocenianych pianistów konkursu„ Z pewnością pierwsze wrażenie jakie można odnieść słuchając jego gry, to kontemplacja i wstrzemięźliwość, z jakimi używa swojej wspaniałej techniki oraz zdolność budowania utworu jako „pejzażu rozpościerającego się przed słuchaczem". Znakomite poczucie struktury utworu, które leży u podstawy większości występów Wundera może wiązać się z jego wczesnymi doświadczeniami muzycznymi, kiedy mógł się oddawać bezgranicznie nie tylko swojej miłości do muzyki, ale również nienasyconemu apetytowi do niej. Znakomita pamięć i ciekawość muzyczna czyni go unikalnym wykonawcą, który koncentruje uwagę słuchaczy na swych interpretacjach, nawet jeśli dotyczą utworów nieznanych i trudnych w odbiorze. Jedną z jego najbardziej interesujących cech jest zdolność wyeksponowania niuansów muzycznych z jednoczesnym przeobrażeniem ich w ujednoliconą całość. Ingolf Wunder potrafi doskonale usuwać wszelkie bariery stojące między kompozytorem i słuchaczem.


Ingolf Wunder - urodził się 8 września 1985 roku w Klagenfurcie w Austrii. Pierwsze lekcje muzyki pobierał już w wieku 4 lat, a pierwszy występ muzyczny na skrzypcach odnotował w wieku 8 lat. Mimo, że osiągnął dość wysoki poziom gry na skrzypcach, kiedy miał 14 lat, za namową swojego nauczyciela, zamienić je na fortepian. Zadebiutował w tym samym roku w sali Schuberta w wiedeńskim Konzerthaus. Ewidentny sukces tego debiutu spowodował, że fortepian zastąpił skrzypce już na stałe.
Prawdziwa kariera pianisty rozpoczęła się kiedy miał 15 lat, a więc w momencie gdy zaczęły się jego intensywne występy solowe i orkiestrowe. Mimo młodego wieku koncertował już w wielu zakątkach świata m.in. wielokrotnie w Austrii, Francji, Niemczech, Chinach, Luksemburgu, Belgii, Portugalii, USA, Włoszech oraz na Cyprze i Węgrzech. Po Konkursie Chopinowskim, w którym artysta nie został zakwalifikowany do etapu finałowego polscy recenzenci okrzyknęli go jedną z największych osobowości muzycznych tegoż konkursu.


Do programu zaprosiliśmy także utalentowanego polskiego pianistę Mariusza Kłubczuka program poprowadzi aktorka Maria Reif.

 

Chopin i Przyjaciele: Chopin- Schubert 

Sala Wielka Zamku Królewskiego w Warszawie 17 sierpnia godz. 18.00.
Wstęp wolny!

Zaproszenia do odbioru w Informacji Zamku Królewskiego w Warszawie
od 2 sierpnia / od 10.00 do 18.00 / do wyczerpania puli.


Rezerwacja zaproszeń drogą mailową: fundacjaart.reif@gmail.com lub maria.reif@wp.pl.


Kontakt:
Maria Reif
Fundacja ART.
607 139 310

 

Przeczytaj także: „Chopin i Przyjaciele": Chopin –  Liszt - Koncerty Tamása Érdi - 23 maja 2010 r.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Chopin i Przyjaciele – Chopin – Schubert -to projekt współorganizowany przez:
Zamek Królewski w Warszawie, Austriackie Forum Kultury oraz Fundację ART.

 

 


 

 
 
« powrót|drukuj

.:: 1 odwiedzin na stronie ::.