polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » ARCHIWUM WIADOMOŚCI...

„Odprowadzili go do Woli” - Chopin 2010 - 3.07 godz. 16.00

„Odprowadzili go do Woli” - Chopin 2010 - to interdyscyplinarne plenerowe spotkanie z życiem i twórczością Fryderyka Chopina w Parku Sowińskiego w Dzielnicy Wola.  Scenariusz projektu oparty jest na autentycznym wydarzeniu, pożegnania Fryderyka Chopina, które zostało odnotowane w „Kurierze Warszawskim” 3 listopada 1830 roku.

Wyjeżdżającego z kraju Chopina żegnali: profesor Józef Elsner, jego przyjaciele i uczniowie Szkoły Muzyki. Było to nie wątpliwie ważne dla Chopina zdarzenie, gdyż pamiątkowy kubek z ziemią polską jaki otrzymał na Woli, zachował do ostatnich chwil swojego życia.

W związku z tym faktem, 3 lipca 2010 od godz. 16.00 zapraszamy do Parku Sowińskiego na spotkanie z Fryderykiem Chopinem.


Program projektu:

- Wycieczka „Śladami Chopina” - edukacyjna zabawa dla dzieci i rodziców z konkursami oraz częścią koncertową dla milusińskich.


Widowisko/ happening muzyczno-literacki „Czekamy na Chopina” to plenerowa rekonstrukcja salonu rodziny Chopinów jego klimatu i wyglądu.
Jedna ze ścian salonu jest inspirowana szkicem pt. „Salon Chopinów” Antoniego Kolberga. Pozostała przestrzeń to próba pokazania skromnego wnętrza salonu z początku XIX wieku. Aby pokazać ułamki, skrawki warszawskiej biografii wielkiego kompozytora, wybraliśmy kilka wydarzeń naszym zdaniem ważnych dla jego życia i twórczości. Do pokazania tych  wydarzeń  zainscenizowaliśmy sceny z udziałem aktorów grających role: rodziców, przyjaciół, nauczycieli jak i śmietanki towarzyskiej ówczesnej Warszawy.
W ten sposób, chcemy aby warszawiacy XXI wieku przenieśli się w klimat i przestrzeń młodości kompozytora. Taka konstrukcja widowiska / happeningu, pozwoliła nam przeplatać sceny aktorskie z  narracją – prowadzącego komentującą  wydarzenia z młodości Fryderyka.
Spektakl kończy się pożegnaniem Chopina. Przyjaciele odczytują z „Kuriera Warszawskiego” relację z wydarzenia jakie miało miejsce na Woli  2 listopada 1830 stąd cytat, który użyliśmy do tytułu naszego projektu „Odprowadzili go do Woli” -  Chopin 2010

Widowisko kończymy recitalem fortepianowym.Wstęp wolny!!!
 
Projekt sfinansowano ze środków m. st. Warszawy Dzielnicy Wola.


Serdecznie zapraszamy:
Maria Reif
Fundacja ART.
Kontakt Maria Reif
607 139 310
fundacjaART.reif@gmail.com
www.fundacjaART.free.art.pl


 

 
 
« powrót|drukuj

.:: 1 odwiedzin na stronie ::.