polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » ARCHIWUM WIADOMOŚCI...

Koncerty Tamása Érdi - 23 maja 2010 r. w Warszawie

Serdecznie zapraszamy na koncert węgierskiego artysty Tamása Érdi,  który odbędzie się:

- 23 maja o godz. 16.00 w Sali Wielkiej - Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Koncerty z cyklu „Chopin i Przyjaciele – Liszt” mają podkreślić związki pomiędzy kulturami obu narodów. Pragniemy przypomnieć przyjaźń dwóch wielkich kompozytorów,  ich zamiłowanie do koncertowania oraz niewątpliwą patriotyczną postawę wobec carskiego zaborcy oraz sprawy walki Polaków o niepodległość.


Wstęp wolny!
Uwaga! Bezpłatne zaproszenia do odbioru w Informacji Zamku Królewskiego
do czwartku - 20 maja 2010 r.

 ***
 

Tamás Érdi - utalentowany, niewidomy od urodzenia artysta jest wirtuozem fortepianu. Jego koncerty są dowodem na to, że talent, determinacja oraz miłość do muzyki przezwyciężą każdą chorobę. Jesteśmy przekonani, że będzie to niezapomniany koncert. Chcemy w Jubileuszowym Roku Fryderyka Chopina zaprezentować muzykę obu kompozytorów. Wiedza o przyjaźni Chopina z Lisztem jest tak mała, że koncert chcemy połączyć wzajemnymi listami obu kompozytorów. W ten sposób, przybliżymy  publiczności epokę i  kulturę a także wspaniałą przyjaźń węgierskiego i polskiego artysty.


Tamás Érdi urodził się 23 listopada 1979 roku w  Budapeszcie. Jako wcześniak stracił wzrok. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat pod kierunkiem Eriki Becht i Zsuzsy Kollár. Dzięki stosowanej przez nie specjalnej metodzie nauczania, mimo braku wzroku artysta potrafi zagrać bardzo wiele utworów muzycznych i 12 koncertów. Miał 8 lat, kiedy po raz pierwszy wystąpił w Vigadó w Budapeszcie. W 1993 roku zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym im. Luisa  Braille’a w Moskwie, a następnie w 1995 roku, jako najmłodszy uczestnik konkursu został laureatem I nagrody. Mając 15 lat zagrał koncert fortepianowy A-dur Mozarta na Budapeszteńskim Festiwalu Wiosennym z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją  Tamása Vásáryego. W 1994 roku rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Wiedniu pod kierunkiem Imoli Joó, a następnie kontynuował je w Kanadzie, gdzie otrzymał stypendium Royal Conservatory of Music Art, Diploma Solo Program, gdzie był uczniem Leona Fischera, Jenny Regehr i Marka Duranda. W tym okresie systematycznie koncerował poza granicami Węgier m.in. w Bejrucie, Kuwejcie, Bankoku, Toronto, Buffalo, Nowym Jorku i Chicago. Ma w swym repertuarze koncerty Chopina, Webera i Mozarta, które wykonuje ze znanymi orkiestrami symfonicznymi, a jego ulubionym mistrzem jest wybitny pianista i dyrygent węgierski Tamás Vásáry. W 2003 roku ukazała się jego pierwsza płyta CD z nagraniami utworów  Franza Petera Schuberta.
Artysta na zaproszenie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina dwukrotnie koncertował pod pomnikiem kompozytora w warszawskich Łazienkach.


Zostaną zaprezentowane nastepujące utwory Fryderyka Chopina:


- Balladę g-moll Op.23.
- Nocturne in e-minor Op.72.Nr.1.
- Fantaisie Impromptu
- Berceuse Op. 57.
- Barcarola Op.60.
- Andante Spianato and Grand Polonaise Op. 22.


oraz Franciszka Liszta:


- Sposalizio
- Hungarian Rhapsody Nr.6. 


Bezpłatne zaproszenia na oba koncerty do odbioru w Informacji Zamku Królewskiego.


Rezerwazje można przesłać na adres
fundacjaART.reif@gmail.com lub zgłosić pod numerem telefonu 22 862 29 84.
 


Współorganizatorzy:

    


Sponsor:

 

 

Organizator:Kontakt: 607 139 310,
fundacjaART.reif@gmail.com  


 

 
 
« powrót|drukuj

.:: 1 odwiedzin na stronie ::.