polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » ARCHIWUM WIADOMOŚCI...

Kontynuacja programu "Warszawskie spacery śladami Chopina"

Zapraszam wszystkie szkoły warszawskie (dzieci kals I-IV) na kontynuacje programy "Warszawskie spacery śladami Chopina" . Od marca do czerwca odwiedzimy wspólnie miejsca, w których bywał Fryderyk Chopin w czasach swojej młodości. Dzieci poznają biografię Fryderyka Chopina wysłychają kilku utworów naszego kompozytora i spacerując po Krakowskim Przedmieściu spotkają ... ale to juz niespodzianka.
 

Warszawskie spacery śladami Chopina 
- to projekt skierowany do dzieci klas I- V warszawskich szkół podstawowych.

Projekt jest aktywną formą edukacyjną, związaną z miejscami warszawskiej części życia i twórczości Fryderyka Chopina. W swoim założeniu oraz poprzez formę prowadzenia wykracza poza program szkolny. Dzieci nie tylko odwiedzą miejsca bliskie Chopinowi ale usłyszą także wiele ciekawych informacji z życia i twórczości największego polskiego kompozytora.


Spotkanie / spacer z dziećmi podzielimy na trzy części:

1. Salonik Chopinów ( Krakowskie Przedmieście 5 ) – rozmowa z przewodnikami (z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina). Dzieci poznają pojęcia: pianista, kompozytor, zapis nutowy, tonacja, tempo itd. Dowiedzą się więcej, o rodzicach kompozytora i jego dzieciństwie. Zobaczą prawdziwe pamiątki: laurki jakie wykonywał Fryderyk dla swoich rodziców, zapisy pierwszych kompozycji, zdjęcia rodzinne. Wysłuchają specjalnie przygotowanych nagrań: polonezów, mazurków czy walca Es-dur op. 18.
 

2. Spacer śladami Chopina
- Plac Piłsudskiego – pierwsze mieszkanie w nieistniejącym teraz Pałacu Saskim ( na Placu Piłsudskiego pokażemy dzieciom powiększone archiwalne zdjęcie tego obiektu );
- dziedziniec Pałacu Kazimierzowskiego – Rektorat Uniwersytetu Warszawskiego;
- Kościół Wizytek
W każdym z tych miejsc przewodnicy zatrzymają się wraz z dziećmi, aby opowiedzieć o Fryderyku Chopinie jego rodzicach, przyjaciołach i nauczycielach. Przedstawią jego pierwsze sukcesy i zamiłowania. Podczas spaceru dzieci spotkają także dwie postaci z jego życia ( aktorów w kostiumach z epoki ) – mamę Teklę Justynę z Krzyżanowskich i nauczyciela Józefa Elsnera. Postaci te, będą się pojawiały niezapowiedziane i czytały dzieciom: listy Fryderyka ( np. z Kuriera Szafarskiego ), opisy ocen i pierwsze recenzje. Będą to spotkania krótkie, po których postaci będą „znikały”.

 

3. Kościół Świętego Krzyża - Serce Chopina
Dzieci zobaczą miejsce, gdzie spoczywa Serce Chopina i wysłuchają krótkiego koncertu, na który złożą się utwory Fryderyka Chopina.
 

Program dla dzieci i opiekunów jest bezpłatny, trwa od 12 marca - 16 czerwca 2010 r.


Serdecznie zapraszamy.
Projekt finansowany ze środków m. st. Warszawy Biura Edukacji.
 

 

 
 
« powrót|drukuj

.:: 210414 odwiedzin na stronie ::.