polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Projekty

Warszawskie spacery śladami Chopina

Warszawskie spacery śladami Chopina - to projekt skierowany do dzieci klas I - IV warszawskich szkół podstawowych.     
           

Projekt jest aktywną formą edukacyjną, związaną z miejscami warszawskiej części życia i twórczości Fryderyka Chopina. W swoim założeniu oraz poprzez formę prowadzenia wykracza poza program szkolny. Dzieci nie tylko odwiedzą miejsca bliskie Chopinowi ale usłyszą także wiele ciekawych informacji z życia i twórczości największego polskiego kompozytora.
 


Spotkanie / spacer z dziećmi podzielimy na trzy części:

1. Salonik Chopinów ( Krakowskie Przedmieście 5 ) – rozmowa z przewodnikami ( z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina ). Dzieci poznają pojęcia: pianista, kompozytor, zapis nutowy, tonacja, tempo itd. Dowiedzą się więcej, o rodzicach kompozytora i jego dzieciństwie. Zobaczą prawdziwe pamiątki: laurki jakie wykonywał Fryderyk dla swoich rodziców, zapisy pierwszych kompozycji, zdjęcia rodzinne. Wysłuchają specjalnie przygotowanych nagrań: polonezów, mazurków czy walca Es-dur op. 18.

 

2. Spacer śladami Chopina - Plac Piłsudskiego - pierwsze mieszkanie w nieistniejącym teraz Pałacu Saskim ( na Placu Piłsudskiego pokażemy dzieciom powiększone archiwalne zdjęcie tego obiektu )
- dziedziniec Pałacu Kazimierzowskiego - Rektorat Uniwersytetu Warszawskiego - Kościół Wizytek
W każdym z tych miejsc przewodnicy zatrzymają się wraz z dziećmi, aby opowiedzieć o Fryderyku Chopinie jego rodzicach, przyjaciołach i nauczycielach. Przedstawią jego pierwsze sukcesy i zamiłowania. Podczas spaceru dzieci spotkają także dwie postaci z jego życia ( aktorów w kostiumach z epoki ) – mamę Teklę Justynę z Krzyżanowskich i nauczyciela Józefa Elsnera. Postaci te, będą się pojawiały niezapowiedziane i czytały dzieciom: listy Fryderyka ( np. z Kuriera Szafarskiego ), opisy ocen i pierwsze recenzje. Będą to spotkania krótkie, po których postaci będą „znikały”.

 

3. Kościół Świętego Krzyża - Serce Chopina - Dzieci zobaczą miejsce, gdzie spoczywa Serce Chopina i jeżeli będzie to możliwe (po wcześniejszym uzgodnieniu z Księdzem Proboszczem) wysłuchają krótkiego koncertu, na który złożą się preludia Chopina ale także i utwory Johana Sebastiana Bacha, na którego twórczości organowej wzorował się młody Chopin.


Program dla dzieci i opiekunów jest bezpłatny, trwa od 1-16 października w godzinach  10:00 i 12:00.
  

UWAGA! Formularz zgłoszeniowy do pobrania


Zapraszamy do zgłoszeń. 

 

Kontakt:
Maria Reif
Fundacja ART.
telefon: 607 139 310
e-mail: fundacjaart.reif@gmail.com

 

 
 
« powrót|drukuj

.:: 185890 odwiedzin na stronie ::.