polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.



Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Galeria » Edukacja, wykłady, spotkania

Brzechwa dla dorosłych - 15.03.2007

Jan Wiktor Lesman - Brzechwa dla dorosłych


Historia życia jest często przewrotna.  Adwokat, prawnik, radca prawny ZAiKS-u, specjalista w dziedzinie prawa autorskiego,  starania swe i karierę pisarską zawierzył utworom poważnym-„ dla dorosłych”. Właśnie takiemu Janowi Brzechwie poświęcamy nasz wykład, który poprowadzi Jan Daniel Artymowski kustosz Zamku Królewskiego.

Brzechwa jeszcze jako nastolatek zadebiutował w 1915, kiedy to opublikował swoje pierwsze wiersze w piotrogrodzkim "Sztandarze" oraz w kijowskich "Kłosach Ukraińskich".

Nie wiązał jednak wówczas swej przyszłości z karierą pisarską – postanowił, że zostanie prawnikiem.
Po demobilizacji w 1920 i rozpoczęciu studiów prawniczych zaczął dorabiać jako autor tekstów satyrycznych oraz piosenek i skeczy. Współpracował wówczas z takimi znanymi kabaretami, jak m.in.: Qui Pro Quo, Czarny Kot, czy Morskie Oko. Posługiwał się najczęściej pseudonimami Szer-Szeń oraz Inspicjent Brzeszczot.
W latach 50. XX w. pisał socrealistyczne wiersze propagandowe, gloryfikujące partię (do której sam nie należał) i ustrój socjalistyczny (np. "Marsz", "Głos Ameryki"), w latach późniejszych nie angażował się w twórczość polityczną, uchodził za biernego kontestatora ustroju. Choć w jego twórczości słychać także śmiech i cynizm w komentowaniu czasów, których przyszło mu żyć. Tłumaczył z języka rosyjskiego, m.in. utwory A. Puszkina, Siergieja Jesienina i W. Majakowskiego.

Mimo, że Jan Brzechwa jest znany głównie z twórczości dziecięcej zajmiemy się nim na poważnie. Choć nie bez humoru, który temu wspaniałemu pisarzowi towarzyszył zawsze.


W programie wykład poprowadzi Jan Daniel Artymowski, utwory Brzechwy przeczytają : Maria Reif i Jacek Pacocha.

 
 
« powrót|drukuj

.:: 2070 odwiedzin na stronie ::.