polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » ARCHIWUM WIADOMOŚCI...

"Czekamy na Chopina" na Festiwalu Chopiniana w Warszawie.

Przygotowana przez Fundację ART i współpracujących z nami partnerów plenerowa rekonstrukcją salonu rodziny Chopinów ujęta w ramy projektu zatytułowanego"Czekamy na Chopina" zostanie pokazana w czasie  VII Dni Fryderyka Chopina w Warszawie "Chopiniana".
 

"Czekamy na Chopina" - 27 lipca 2009 (poniedziałek) g. 20.30 - Łazienki Królewskie - Amfiteatr

 

 
Festiwal Chopiniana - VII Dni Fryderyka Chopina w Warszawie - 25 - 30 lipca 2009

W dniach 25 - 30 lipca 2009 roku odbędzie się w Warszawie VII edycja festiwalu Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina w Warszawie. Od innych festiwali i konkursów, których patronem jest Fryderyk Chopin, różni się tym, że eksponując dziedzictwo najwybitniejszego polskiego kompozytora, czyni to w sposób nowatorski, starając się pomijać formę tradycyjnego recitalu fortepianowego.
Tradycją Chopinianów są koncerty w miejscach, związanych w różny sposób z życiem i twórczością kompozytora. W tym roku, Chopiniana zagoszczą w Łazienkach Królewskich, między innymi pod Pomnikiem Chopina – w najbardziej znanym polskim miejscu chopinowskich koncertów.
Fryderyk Chopin był nie tylko wybitnym pianistą i kompozytorem, miał również zainteresowania literackie, poczucie humoru i talent komiczny a jego życie i pełne emocji dzieła nieustannie inspirują artystów różnych dziedzin sztuki do tworzenia nowych. Dlatego Chopiniana to festiwal wielu sztuk.
Podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się 6 wieczorów, m.in.: jazzowy, teatralny, tańca współczesnego, kameralny, poetycko-muzyczny i maraton pianistyczny z udziałem wybitnych polskich artystów, m.in. Krzysztof Jabłoński (fortepian), Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Tomasz Strahl (wiolonczela), Teatr Tańca Zawirowania, Warsaw/Paris Jazz Quintet & Symphony Orchestra, Rieko Nezu (fortepian).


***

27 lipca 2009 (poniedziałek) g. 20.30 - Łazienki Królewskie - Amfiteatr

Czekamy na Chopina


Wykonawcy:  

Aleksandra OKRASA - sopran
Tomasz PAWŁOWSKI - fortepian
Teatr ATLANTIS
Zespół Tańca Dawnego PAWANILIA
Maria REIF - scenariusz i reżyseria
Sylwia MAJEWSKA – scenografia
Jerzy STERCZYŃSKI – konsultacja muzyczna
Piotr BOROWIEC - prowadzenie


Projekt jest plenerową rekonstrukcją salonu rodziny Chopinów jego klimatu i wyglądu. Jedna ze ścian salonu jest inspirowana szkicem pt. „Salon Chopinów” Antoniego Kolberga z 1832 r.. Pozostała przestrzeń to próba rekonstrukcji skromnego wnętrza salonu z początku XIX wieku.
W ten sposób, chcielibyśmy aby warszawiacy XXI wieku przenieśli się w klimat i przestrzeń młodości kompozytora. Poprzez wymieszanie form artystycznych: muzyki, teatru, śpiewu i tańca oraz narracji- komentarza, chcemy wejść w wydarzenia codzienne i niecodzienne życia kompozytora.
Wszystkie sceny będą oparte na autentycznych fragmentach listów kompozytora, fragmentów „Kuriera Szafarskiego”, relacji Wojciecha Żywnego czy Józefa Elsnera, artykułów i recenzji Mochnackiego z „Kuriera Polskiego” czy „Krajowego Dziennika Powszechnego”.
Recitalem fortepianowym będziemy kończyć nasze widowisko. Zapowiedziane przez prowadzącego - narratora - OCZEKIWANIE na Chopina - zostanie spełnione w postaci koncertu.

 

>> GALERIA ZDJĘĆ!Organizator VII Dni Fryderyka Chopina w Warszawie "Chopiniana" : MAZOWIECKIE CENTRUM KULTURY I SZTUKI
Finansowanie: MIASTO STOŁECZNE WARSZAWA

Patroni medialni: Polska The Times; RMF Classic; The Visitor;
kulturaonline.pl; Inyourpocket; Miesięcznik Stolica; Onet.pl; TVN Warszawa

 

 

 

 

 

 
 
« powrót|drukuj

.:: 376237 odwiedzin na stronie ::.