polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Projekty

Czekamy na Chopina

 Zapraszamy na przedstawienia:

- 9 sierpnia o 13:30 w Żelazowej Woli
- 30 sierpnia o 19:00 na Krakowskim Przedmieściu 5 (dziedziniec ASP)
- 6 września o 13:30 w Żelazowej Woli

 

GALERIA ZDJĘĆ - Żelazowa Wola - 9.08.2009 r. !
GALERIA ZDJĘĆ - Łazienki Królewskie - 27.07.2009 r. !

 

Jedna ze ścian salonu jest inspirowana szkicem pt. „Salon Chopinów” Antoniego Kolberga. Pozostała przestrzeń to próba rekonstrukcji skromnego wnętrza salonu z początku XIX wieku.  

W takim wnętrzu, toczy się życie większości rodzin inteligencji warszawskiej ówczesnych czasów. Aby pokazać ułamki, skrawki warszawskiej biografii wielkiego kompozytora wybraliśmy kilka wydarzeń naszym zdaniem ważnych dla życia i twórczości Fryderyka Chopina. Do pokazania tych wydarzeń zainscenizujemy sceny z udziałem aktorów grających rolę: rodziców, przyjaciół, nauczycieli jak i śmietanki towarzyskiej Warszawy przed Powstaniem Listopadowym. W ten sposób, chcielibyśmy aby warszawiacy XXI wieku przenieśli się w klimat i przestrzeń młodości kompozytora. To  widowisko muzyczno - historyczne prowadzić będzie aktor i lektor Piotr Borowiec.

Taka konstrukcja, pozwoli przeplatać sceny aktorskie, współczesną narracją wprowadzającą lub komentującą  wydarzenia z młodości Chopina. Projekt ujmie tylko warszawską część życia kompozytora..

Pomysłem na scenariusz tego spektaklu jest OCZEKIWANIE. Jak można ująć absolutną doskonałość muzyki Fryderyka Chopina? Naszym zdaniem nie można…
Można natomiast czekać na jego przybycie w gronie ludzi mu bliskich komentując ważne wydarzenia dla życia i twórczości naszego wielkiego kompozytora.
Dlatego poprzez wymieszanie form artystycznych: muzyki, teatru, śpiewu i tańca oraz narracji- komentarza, chcemy wejść w wydarzenia codzienne i niecodzienne życia kompozytora.


Wszystkie sceny będą oparte na autentycznych fragmentach listów kompozytora, fragmentów  „Kuriera Szafarskiego”, relacji Wojciecha Żywnego czy Józefa Elsnera, artykułów i recenzji Mochnackiego z „Kuriera Polskiego” czy „Krajowego Dziennika Powszechnego”. Materiały do konstrukcji scenariusza widowiska uzyskamy dzięki uprzejmości Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Recitalem fortepianowym będziemy kończyć nasze widowisko. Zapowiedziane przez prowadzącego- narratora- OCZEKIWANIE na Chopina - zostanie spełnione w postaci koncertu. Będzie to dla publiczności moment kontemplacji nad dzisiejszym odczytaniem wpływu wydarzeń warszawskich na twórczość Fryderyka Chopina.

Taka konstrukcja widowiska daje, naszym zdaniem, możliwość dialogu  i współuczestniczenia w wydarzeniu.
 
Szczególnie dziękujemy prof. Jerzemu Sterczyńskiemu za pomoc w konstrukcji muzycznej części naszego widowiska.

 

„Czekamy na Chopina”- scenariusz i reżyseria Maria Reif

Pianista - Tomasz Pawłowski
Solistka - Aleksandra Okrasa
Prowadzenia - Piotr Borowiec
Scenografia - Sylwia Majewska
Aktorzy: Małgorzata Maślanka, Matylda Krajewska, Anna Wojciechowska, Maria Reif, Jacek Pacocha, Aleksander Adamczyk, Grzegorz Kulikowski, Kacper Borowiec, Kajetan Pieczyński, Bartosz Guziak.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Zrealizowano ze środków 
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Fundacja ART.
www.fundacjaart.free.art.pl
tel. 0 607 139 310
e-mail: fundacjaart.reif@gmail.com 
 


Projekt „Czekamy na Chopina” jest plenerową rekonstrukcją salonu rodziny Chopinów  jego klimatu i wyglądu.

 

 
 
« powrót|drukuj

.:: 210447 odwiedzin na stronie ::.