polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.



Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » ARCHIWUM WIADOMOŚCI...

Uroczystość ku chwale przodków naszych – Konstytucja 3 MAJA – 225 lat temu - Bemowo

 „Uroczystość ku chwale przodków  naszych – Konstytucja 3 MAJA – 225 lat temu”


Serdecznie zapraszamy uczniów gimnazjów i liceum Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy 28 kwietnia o godz. 10.00 i 12.00 na program „Uroczystość ku chwale przodków naszych – Konstytucja 3 Maja 225 lat temu”.

Obchody Konstytucji 3 MAJA to wydarzenia o randze ogólnopolskiego Święta Narodowego i od wielu lat są ważnym i  znaczącym aktem oddania hołdu drugiej w dziejach świata tak postępowej konstytucji, która mogła zmienić los naszej Ojczyzny. 
Projekt adresujemy do młodzieży GIMNAZJÓW i LICEUM Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy w myśl  „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie… z aktu fundacyjnego Akademii Zamojskiej, 1600; cytat sparafrazowany przez Stanisława Staszica w „Uwagach nad życiem Jana Zamoyskiego”.
O wielkim akcie naprawy Rzeczypospolitej można opowiadać godzinami, odbywają się na ten temat sympozja naukowe, konferencje. Było to przecież wydarzenie wyjątkowe. Historycy wiedzą, że w atmosferze zamachu stanu uchwalono jeden z najważniejszych aktów prawnych naszego kraju. Wielcy ludzie wtedy i dziś różnie przedstawiają wady i zalety dzieła ale nikt nie ma wątpliwości Konstytucja 3 Maja miała naprawić upadającą  Rzeczypospolitą!

225 lat temu, akt ten wywołał ogromny entuzjazm, zawiązanie konfederacji, potem wojnę z Rosją a na koniec upadek i II rozbiór Polski. Te wydarzenia bardzo dramatyczne, budzą wiele pytań i wątpliwości. Dlatego warto o nich opowiedzieć przy pomocy działań happeningowych, w których dwóch kustoszy Zamku Królewskiego w Warszawie wraz z aktorami i muzykami przedstawią dwie postawy jakie wtedy dominowały w społeczeństwie podczas uchwalania Konstytucji. Spór dawny i dzisiejszy a dotyczący reform zawartych w uchwałach Konstytucji wydaje nam się bardzo ciekawy i pouczający. 

Dlatego odbędzie się walka na argumenty i kontrargumenty. Na tle kopii obrazu Jana Matejki aktorzy przedstawiać będą teksty z epoki w tym: sceny z „Powrotu Posła” J. U. Niemcewicza, fragmenty Konstytucji, satyry biskupa Ignacego Krasickiego, fragmenty Konstytucji 3 Maja, listy Króla Stanisława Augusta itd. Teksty te będą pokazywały zarówno Stronnictwo Patriotyczne jak i opozycje konserwatywną. Tak, aby na końcu happeningu młodzież mogła zdecydować, czy uchwalić czy obalić konstytucje. Mamy oczywiście nadzieję, że razem wzniesiemy okrzyk Wiwat Konstytucja, Wiwat Król i Wiwat wszystkie stany …ale głos ostateczny będzie miała publiczność czyli młodzieży.

Serdecznie więc zapraszamy do Sali RadySesji Urzędu Dzielnicy Bemowo 28 kwietnia / dwa pokazy o 10.00 i 12.00/ młodzież Bemowa. Bardzo prosimy o zgłoszenia mailowe – fundacjaart.reif@gmail.com
 
Ilość miejsc ograniczona, WSTĘP WOLNY, serdecznie zapraszamy.
 
Program finansuje Miasto Stołeczne Warszawa Dzielnica Bemowo.
 
Maria Reif
Fundacja ART.
607 139 310
Autor i koordynator projektu Fundacja ART.

 
Obejrzyj wszystkie zdjęcia tutaj!

 

 
 
« powrót|drukuj

.:: 188905 odwiedzin na stronie ::.