polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.



Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » ARCHIWUM WIADOMOŚCI...

LUTOSŁAWSKI ALEATORYCZNIE – warsztaty dla klas V-VI

LUTOSŁAWSKI ALEATORYCZNIE – WARSZTATY SZTUKI NOWOCZESNE
dla dzieci ze szkół podstawowych klas V-VI Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy
 
 
Program „Lutosławski aleatorycznie” to aktywne zajęcia edukacji kulturalnej polegające na eksperymentach ze sztuką współczesną poprzez doświadczenia muzyczne tak często wykorzystywane przez jednego z najznakomitszych polskich kompozytorów Witolda Lutosławskiego. Dzieci lubią sztukę nowoczesną lubią także eksperymentować to daje pewność, że pokazanie im jak rozwijała się sztuka nowoczesna od lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku może być dla nich zaskoczeniem bardzo pozytywnym, gdyż wielu z nich o sztuce symbolicznej, eksperymentalnej, dadaistycznej czy o teorii formy otwartej w sztuce wie niewiele. Tym bardziej cieszy nas, że 2013 rok to Rok Witolda Lutosławskiego z okazji 100 rocznicy jego urodzin.


Wiemy, że w powszechnej historii muzyki  Lutosławski jest twórcą wyjątkowym. 

Tego kompozytora i dyrygenta, którego postawę twórczą cechował nieustanny rozwój języka muzycznego, nie opuszczała potrzeba skonstruowania dzieła doskonałego. Eksperymentowanie z brzmieniem w zakresie struktur muzycznych oraz czasem utworów, doprowadziły jego poszukiwania do tzw. aleatoryzmu kontrolowanego. Taka sztuka powtarzalności z rozsypanki muzycznej szczególnie podoba się dzieciom. Niestety młode pokolenie nie wie nic o Witoldzie Lutosławskim. A szkoda?

Zaproponowany w sztuce kompozycji przez Lutosławskiego aleatoryzm kontrolowany to technika, która rezygnuje z podziału metrycznego wspólnego dla wszystkich wykonawców. Polega ona na wykonywaniu dokładnie zanotowanych nutami wysokości dźwiękowych, ale w dowolnych tempach. Taka gra ad libitum, tj. wg upodobania, dopuszcza dużą swobodę wykonania i ma coś wspólnego z „zabawą” brzmieniem i rytmem. Możemy więc liczyć, że będzie się bardzo podobać uczniom klas V i VI szkół podstawowych Dzielnicy Śródmieście.
 
Zajęcia będą się odbywały w ramach zajęć lekcyjnych w Centrum Informacyjnym im. Jana Nowaka Jeziorańskiego przy ul. Czerniakowskiej 178 A w Warszawie.
 
Przyjmujemy zgłoszenia klas mailowo fundacjaart.reif@gmail.com 
Zapraszamy
Maria Reif
Fundacja ART.
 
Pobierz ulotkę!
 
Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa Dzielnicę Śródmieście
Autor i organizator projektu Fundacja ART.
 
 
 
« powrót|drukuj

.:: 190094 odwiedzin na stronie ::.